Karel Hvížďala: Prodávat Novu znamená prodávat politický vliv

Karel Hvížďala: Kdo Novu, tuto velmi sledovanou stanici koupí, ten si tím kupuje evidentně i politický vliv - Foto: Adam Kebrt

Karel Hvížďala: Kdo Novu, tuto velmi sledovanou stanici koupí, ten si tím kupuje evidentně i politický vlivFoto: Adam Kebrt

Od léta, kdy CME prodala slovinskou Pop TV a chorvatskou Nova TV, se spekuluje o tom, že nejen naše Nova, ale celý zbylý balík východoevropských televizí, které patří kyperské firmě CME milionáře Ronalda Laudera a Time Warnerovi, je na prodej.

U nás se o tomto dalším zásadním posunu na české mediální krajině zatím moc nepíše, i když ten, kdo tuto velmi sledovanou stanici koupí, si tím kupuje evidentně i politický vliv. To je důvod, proč bychom tento obchod neměli pustit ze zřetele. 

Poté, co odešla z tisku většina německých a švýcarských mediálních domů a kdy televizi Prima opustili Švédové, a tato média koupili čeští milionáři či miliardáři a kdyby Novu koupil nějaký český vlastník, bylo by možné už bez nadsázky hovořit o tom, že mediální krajina se oligarchizuje. I tímto krokem bychom se posunuli více na východ. 

Přičteme-li k tomu ještě nevybíravé útoky ze strany některých politiků na veřejnoprávní média, je toto nebezpečí ještě větší. Zájmy oligarchů jsou převážně podobné, a proto pluralita informací by zaručeně utrpěla.  

Střední Evropa není zajímavá 

Z českých zájemců se spekuluje o skupině PPF Petra Kellnera - Foto: Filip Jandourek

Z českých zájemců se spekuluje o skupině PPF Petra KellneraFoto: Filip Jandourek

Koncentrace majitelů na zisk ohrožuje vždy velmi drahé zpravodajství a podporuje hlavně vlastní obchodní zájmy a zábavu, která má odvést pozornost od důležitých problémů a zároveň zvyšuje sledovanost, od níž se odvíjí cena inzerce. 

TV Nova se bude prodávat v balíku se slovenskou TV Markíza a stanicemi v Rumunsku a Bulharsku. Z českých zájemců se spekuluje o skupině PPF Petra Kellnera. Zájem prý projevila i slovenská Penta, kterou založili spolužáci ze studií v Moskvě a Pekingu, těm se na Slovensku přezdívá "žraloci od Dunaje". 

Ze zahraničních investorů se hovoří zatím jen o čínské skupině CEFC, za kterou lobbuje Jaroslav Tvrdík, ale dá se předpokládat, že takových zájemců bude víc a nemusí být moc průhlední. 

CME udělala evidentně chybu na samém počátku, kdy televize kupovala velmi draze a nepočítala s tím, že trh má výkyvy: doba, kdy byla jedničkou v šesti zemích trvala krátce a pak upadla do značných problémů. Cena by dle odborníků měla překračovat vysoce částku jedné miliardy dolarů. 

Problém je, že v současné situaci není střední Evropa pro americké a evropské zájemce moc zajímavá, a to je nebezpečné zvláště pro nás, kde Nova má bezmála třetinový podíl na trhu. A také proto, že se prakticky všechny politické strany o diverzitu mediální krajiny zajímají jen okrajově. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace