Karel Hvížďala: Uspěje Václav Klaus ml. proti Evropským hodnotám?

13. leden 2017

Od pondělka 16. ledna začne v Praze fungovat spolek Centrum pro občanské svobody, které zakládá Václav Klaus mladší, stranický expert ODS na školství.

Smyslem této nové organizace je prosazovat nízké daně a nízké výdaje státního rozpočtu, chránit jednotlivce před státem a akcentovat české národní zájmy. Chce vytvořit rovnováhu ve veřejném prostoru a být především protipólem think-thanku Evropské hodnoty.

Připomeňme, že nevládní organizace Evropské hodnoty je instituce bránící liberální demokracii. Jejich vizí je svobodné, bezpečné a prosperující Česko ve střední Evropě, která je pevnou součástí Západu. Za zásadní považuje aktivní občany, zodpovědné politiky, politické strany naplňující svoji roli a soudržnou společnost, která sdílí hodnoty osobní svobody, lidské důstojnosti a rovnoprávnosti.

Na první pohled si nový spolek klade evidentně užší cíle, než nevládní organizace, a v tom může být jeho problém. Evropská politika a její hodnoty se v současnosti definuje jako politika práv, svobod demokratických procedur, sociální spravedlnosti a vzájemné solidarity.

To znamená, že moderní stát je především vždycky právní neboli ústavní stát. Myšlenka moderní státnosti, jak zdůrazňují právní filozofové jako jsou profesor Přibáň nebo doc. Kysela, spočívá v tom, že stát může fungovat jen skrze své zákony a suverenita je vždycky suverenita ústavní, a ne nějaká suverenita etnického národa a kmene.

Varianta českého národovectví

Pokud má stát fungovat, pak suverenita ústavní musí být absolutní a politici musí sami sebe chápat jako reprezentanty politické vůle, jež nesmí být nikdy protiústavní, a ne jako vůdce, kteří ztělesňují národ nebo ideu státu bez ohledu na zákony. Tak se definoval fašismus.

Václav Klaus mladší hostem Barbory Tachecí v pořadu Osobnost Plus

Problém nového spolku v kontextu Evropy je tedy v tom, že se na stát dívá jako na nepřítele a nadřazuje národní, tedy etnické zájmy, nad státní zájmy. Vlastně se snaží oprašovat znovu národní stát a obhajovat pojetí státní suverenity ve smyslu národní suverenity. Jde tedy o starý recept, který by nás vzdaloval od současné Evropy, v níž vládne model suverenity ústavně-demokratického státu jako možnost, jak prosazovat ideály, které jsou vždy spojené s ekonomickou prosperitou a solidaritou.

Samozřejmě tendence, kterou se snaží prosazovat Klaus mladší, nepředstavuje ani ve střední Evropě něco výjimečného: stačí se podívat do Maďarska a do Polska, i když se liší od velkomaďarského nacionalismu nebo polského tradicionalismu. Klausův spolek je spíše variantou českého národovectví. Prezentovat se chce hlavně na internetu a prostřednictvím různých akcí pro odbornou i laickou veřejnost.

Ve stejnou dobu ohlásil podobný projekt i předseda ODS Pavel Fiala s názvem Pravý břeh, který se má převážně zabývat ideovou obnovou. Zahájit má činnost páteční debatou na téma Naděje pro změnu.

Spustit audio