Karel Hvížďala: Zelení v Německu chtějí legalizovat marihuanu

Konopí - Foto: Fotobanka  Stock Exchange

KonopíFoto: Fotobanka Stock Exchange

Zelení chtějí legalizovat marihuanu a další měkké drogy: dohodl se na tom jeden z šéfů tzv. realistů s vedoucím představitelem levého křídla.

V praxi by to mělo vypadat následovně. V berlínské čtvrti Kreuzberg by zelení a jejich starostka Monika Hermann v Görlitzkém parku otevřela coffee shop podle holandského vzoru, v kterém by se legálně prodával hašiš a marihuana. 

Díky tomuto opatření, by snad bylo možné v tomto problematickém parku dostat distribuci drog pod kontrolu. V současné době se pracuje na podání žádosti. 

Je třeba ale připomenout, že otázka legalizace tzv. měkkých drog bývá některými zelenými nastolována již několik let. Dokonce v posledním volebním programu zelených už byly učiněny některé opatrné návrhy. 

Čtěte také: Děti láká alkohol a cigarety. Podle psycholožky to vypovídá především o dospělých

Zdůvodnění legalizace měkkých drog, tedy takových, u kterých je menší riziko závislosti, je podepřeno studií o škodlivosti alkoholu a tabáku, tedy rovněž drog, jejichž následky jsou podle některých zelených horší než následky používání měkkých drog. Proto zelení hovoří o tzv. neideologické a upřímné drogové politice. 

Opilá žena (ilustrační foto). Zdůvodnění legalizace měkkých drog, tedy takových, u kterých je menší riziko závislosti, je podepřeno studií o škodlivosti alkoholu a tabáku - Foto: Free Digital Photos

Opilá žena (ilustrační foto). Zdůvodnění legalizace měkkých drog, tedy takových, u kterých je menší riziko závislosti, je podepřeno studií o škodlivosti alkoholu a tabákuFoto: Free Digital Photos

Pod jejich žádost se překvapivě podepsalo několik osobností: bavorský poslanec Bundestagu Dieter Janecek, šéf zelených ze Severního Porýní – Vestfálska a Sven Lehmann, který patří mezi bývalé šéfy levicového křídla. 

Ministerský předseda za zelené z Bádenska – Würtenberska Winfried Kretschmann nebo starosra z Tübingenu Boris Palmer by nejraději konzumaci alkoholu na veřejnosti úplně zakázali. Naproti tomu bavorský Janecek je proti zavádění jakýchkoliv abstinenčních pravidel a zdůvodňuje to zkušeností, kterou učinila katolická církev po zákazu sexu pro duchovní. 

Na jednom se ale zelení shodnou: a sice, že dosavadní německá drogová politika je diskriminační, není v souladu s potřebami lidí a je povýšenecká. Lehmann doslova říká: „Je absurdní, když alkohol a nikotin je legální a měkké droby jsou ilegální.“ 

Čtěte také: Máme proti drogám bojovat osvětou, nebo represemi?

A dodává, že by zelení rádi věděli, proč nemají správní úřady strach z používání alkoholu, ale jsou tak ostře proti veškerým drogám. K drogám by se podle něj mělo přistupovat na základě vědeckých poznatků, a ne na základě šířených pověr. 

Konopí - Foto: Fotobanka  Stock Exchange

KonopíFoto: Fotobanka Stock Exchange

Oba hlavní představitelé této iniciativy se odvolávají i na expertní uskupení s názvem Schildower Kreis, jejichž manifest vyzývá k reformě drogové politiky a který podepsalo již 122 významných právních profesorů. Tento manifest dokonce podporují i někteří policejní náčelníci. 

Zelení připomínají, že i americký prezident Obama se vyjádřil pozitivně k legalizaci měkkých drog. Jestli něco takového v Německu projde, je otázka, ale určitě se na toto téma bude důkladněji diskutovat v médiích i mezi politiky. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2017 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace