Karel Sedláček: Budíček pro demokraty

Což Hillary Clintonová na volebním mítinku v sáčku za 14 tisíc dolarů a podporovaná miliony od miliardářů z Wall Streetu mohla oslovit méně majetné vrstvy? ptá se Karel Sedláček - Foto: Khalil Baalbaki

Což Hillary Clintonová na volebním mítinku v sáčku za 14 tisíc dolarů a podporovaná miliony od miliardářů z Wall Streetu mohla oslovit méně majetné vrstvy? ptá se Karel SedláčekFoto: Khalil Baalbaki

Ve Spojených státech platí, že kongresman, kterého si prezident vybere do vlády, ztrácí mandát a na jeho místo se volí znovu. demokraté se snažili udělat z těchto doplňovacích voleb do americké Sněmovny reprezentantů referendum o politice nenáviděného prezidenta. Jednalo se o čtyři mandáty a tak měli velkou šanci.

Nejlépe si vedli na severním předměstí Atlanty, kde 6. okrsek státu Georgie zastupoval v Dolní komoře amerického Kongresu republikán Tom Price. Donald Trump si jej vybral za ministra zdravotnictví.  

Hvězda pohasla 

„Začátek 21. století už pořádně zamíchal tradičním hodnocením toho, kdo je chudý a kdo bohatý, a kdo koho podporuje. “
Karel Sedláček

O uvolněné křeslo se ucházel mladý demokrat Thomas Jonathan "Jon" Ossoff. V prvním kole dokonce zvítězil, což americká liberální levice i větší část stejně smýšlejících médií přijala s nadšením a skoro už viděla v bývalém filmovém dokumentaristovi nového lídra Demokratické strany.  

Nezískal však nadpoloviční většinu a tak se odehrálo druhé kolo, ve kterém však Karen Handelová, kandidátka Republikánské strany, získala více než 52 % hlasů. Demokratická hvězda pohasla, i když byla štědře finančně dotována z několika demokratických bašt. Další doplňovací volby se odehrály v Jižní Karolíně, v Kansasu a v Montaně. Všude rovněž zvítězili republikáni.  

Levicový náboj se vytrácí 

V aktivitách Demokratické strany se sice objevují nové mladé tváře, ale ve zmíněných doplňovacích volbách neuspěly. A tak spřátelení novináři, analytici a profesionální diskutéři hledají nová jména. Zatím marně. Nejsou lidi ani nové myšlenky. 

Demokraté po volební prohře Hillary Clintonové nemají zatím žádnou vizi, píše Sedláček - Foto: Filip Jandourek

Demokraté po volební prohře Hillary Clintonové nemají zatím žádnou vizi, píše SedláčekFoto: Filip Jandourek

Někdo radí vrátit se ke kořenům, tedy k původnímu dělení voličů na bohaté podporovatele Republikánské strany a chudé sympatizanty Demokratické strany. Ale začátek 21. století už pořádně zamíchal tradičním hodnocením toho, kdo je chudý a kdo bohatý, a kdo koho podporuje.  

Což Hillary Clintonová na volebním mítinku v sáčku za 14 tisíc dolarů a podporovaná miliony od miliardářů z Wall Streetu mohla oslovit méně majetné vrstvy? Takže komu a především co mají demokratičtí liberálové nabídnout? Nevědí komu a tedy ani nevědí co. Zdá se, že se levicový náboj z politiky vytrácí. To ostatně neplatí jen pro USA. 

Žádná vize 

Tyto republikánské volební úspěchy sice zatím nemění rovnováhu sil v Kongresu, ale myslím, že poukázaly na tři aspekty. Zaprvé potvrdily, že i když se to levicovým politikům a médiím v USA i v Evropě nelíbí, prezident Trump a jeho politika mají silnou voličskou podporu. 

Za druhé ukázaly, že demokraté po volební prohře Hillary Clintonové nemají zatím žádnou vizi. A za třetí naznačují, že politika Evropské unie by měla být realističtější a více respektovat americkou skutečnost. 

Autor:  Karel Sedláček
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace