Karel Wichs: Blíží se po španělských volbách konec vlády Lidové strany?

25. květen 2015

Nedělní volby do obecních zastupitelstev a do většiny parlamentů autonomních společenství ve Španělsku jsou zajímavé hned z několika důvodů. A to i přes svůj lokální charakter.

První komentáře hovoří o konci vlády Lidové strany, na mnoha místech dokonce po téměř čtvrt století. Ještě v minulých komunálních volbách v roce 2011 měla Lidová strana nadpoloviční většinu.

Tu nyní všude ztratila, i když ji volilo stále nejvíc voličů. Získala 27 % hlasů, zatímco druzí socialisté 25 %.

Na většině míst však nemá s kým jít do koalice. Jestli se něco radikálně nezmění, prohrají lidovci v listopadu i celošpanělské parlamentní volby, z nichž vzejde nová vláda.

Na politické scéně se objevily hned dvě nové strany: Podemos (Můžeme) a Ciudadanos (Občané). Obě vznikly jako výraz nespokojenosti voličů s tradičními stranami, které víc slibují než plní.

Čtěte také

V Evropě nejsou takové nové strany ojedinělé, dají se nalézt ve Francii, v Řecku. V České republice se tak tváří strana ANO. V polských volbách se objevil Pawel Kukiz.

V každé zemi mají kritici stávajícího uspořádání jinou podobu, můžou útočit zleva nebo zprava. Volí je hlavně noví voliči, ať už jsou to ti, co dřív k volbám nechodili, nebo ti, co dostali do rukou poprvé volební průkaz.

Není divu, že pro tradiční strany představují strašidlo, proti němuž je nutno bojovat. Osočují je z populismu, nečitelnosti, krátkozrakosti. Španělské volby však potvrzují, že se s nimi rády spojí, je-li taková příležitost.

Španělské volby vyhrála Lidová strana s 27 % hlasů, zatímco druzí socialisté měli 25 %.

Podemos vznikla jako levicová strana vloni a hned měla úspěch. V eurovolbách získala pět křesel. Nestihla si však vytvořit síť členských organizací, a tak na většině míst nekandidovala nyní samostatně.

První povolební komentáře označují levicové strany, jejichž prostřednictvím Podemos volila, za jazýček na vahách v povolebních uskupeních.

Ciudadanos jsou stranou od roku 2006. Loni v eurovolbách získala dva poslance. Roste pomalu, není tak levicová jako Podemos, má solidnější členskou základnu.

Nyní získala téměř 7 % hlasů. V Katalánsku dokázala oslabit příznivce nezávislosti natolik, že samostatnost ustupuje na druhé místo za sociálními požadavky.

Vzhledem k tomu, že nové strany vznikají jako kritici stávajících stran, je otázka, jestli se jim podaří plnit své sliby, nebo sklouznou do kolejí zaběhaných stran. To ukáže až čas.

autor: Karel Wichs
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.