Libor Dvořák: Proč byla Le Penová obviňována, že ji podporuje Rusko?

Libor Dvořák: Kdyby po brexitu následoval i frexit, určitě by si Moskva spokojeně mnula ruce - Foto: Khalil Baalbaki

Libor Dvořák: Kdyby po brexitu následoval i frexit, určitě by si Moskva spokojeně mnula ruceFoto: Khalil Baalbaki

Ještě jednou k francouzským prezidentským volbám, a to z ruského pohledu: Moskva je nedělním výsledkem zklamána, protože činila vše pro to, aby zvítězila Marine le Penová.

To se ale – vcelku podle očekávání – nezdařilo a Vladimir Putin se teď musí připravit na dosti komplikované vztahy s novým jasně proevropským francouzským lídrem. 

Hodně západních médií si všímá už toho, že ruský prezident čekal s gratulací Emmanuelu Macronovi až do pondělka a dal tak najevo, že francouzská volba je mu proti mysli. Není divu – veškeré pokusy Moskvy pomoci paní Le Penové zkrátka a dobře skončily zřetelným krachem – a to i přesto, že razantní francouzská populistka a odpůrkyně evropské ukotvenosti své země získala přes třetinu hlasů. 

Zajímavé v tomto ohledu je, že Moskva má v poměrně živé paměti i jinou reakci na Macrona než je ta současná. Na počátku roku 2016 nový francouzský prezident, v té době ještě jako Hollandův ministr hospodářství, ruskou metropoli navštívil a tehdy mluvil o nutnosti „úniku ze slepé uličky“. Na mysli tím měl směřování k nápravě vztahů Západu s Ruskem.  

Podpora Le Penové ze strany Ruska bude pokračovat 

Koncem letošního března při už čtvrté návštěvě Ruska Le Penovou osobně přijal i prezident Putin - Foto:  ČTK/AP, Michel Spingler

Koncem letošního března při už čtvrté návštěvě Ruska Le Penovou osobně přijal i prezident PutinFoto:  ČTK/AP, Michel Spingler

Ještě loni v listopadu znovu horlil pro spolupráci s Moskvou v boji proti mezinárodnímu terorismu a prezidenta Hollanda káral za to, že pomáhal Rusko vystavit evropské izolaci. Jenže před těmi pár měsíci Kreml považoval Macrona za neperspektivního a držel se svých lepenovských priorit. 

Možná i proto, že se jich drží již dlouho. Paní Le Penová se už v roce 2014 dočkala půjčky od První rusko-české banky se sídlem v Moskvě ve výši 9,4 milionu eur, a to byl jediný oficiálně přiznaný úvěr tohoto typu. Koncem letošního března při už čtvrté návštěvě Ruska ji osobně přijal i prezident Putin. 

Proč byla a je tato sebevědomá a v politice se dobře orientující dáma pro Moskvu tak zajímavá, je nabíledni: Moskva sice neustále opakuje, že by měla ráda co do činění se silnou Evropskou unií, ale ve skutečnosti jí v evropském dění vyhovují spíš takové události jako brexit. Kdyby po něm v případě vítězství Le Penové následoval i frexit, určitě by si jen spokojeně mnula ruce. 

Lapidárně to včera shrnula bulvární Komsomolskaja gazeta, která Macrona ocejchovala výrazy jako „loutka Rotschildů, psychopat a pan Nikdo“. Nenávistné výpady končí konstatováním: „Francouzi si gumáka Macrona sami vykoledovali… Musejí si nejdřív projít globalistickým peklem. Tito lidé si nezaslouží demokracii, vykoupenou životy milionů sovětských vojáků.“ A je to. 

Macron mezitím vůči Moskvě hodně přitvrdil – podle moskevského politologa Grigorije Golosova i hlavně kvůli diletantským kybernetickým útokům v předvolebním období. Což bude pro ruské špičky další popud pro to, aby Le Penovou ze všech sil podpořily už za pár týdnů, tentokrát v parlamentních volbách. 

Autor:  Libor Dvořák
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace