Libor Dvořák: Putin k národu. Rusko řeší sankce od dob, kdy začalo vznikat

Vladimir Putin promlouvá k národu - Foto:  ČTK/AP, Mikhail Klimentyev

Vladimir Putin promlouvá k národuFoto:  ČTK/AP, Mikhail Klimentyev

Ve čtvrtek v pravé poledne moskevského času začala už 15. televizní debata ruského prezidenta Vladimira Putina s národem. Během uplynulých dnů se sešlo kolem dvou milionů dotazů a Putin během skoro čtyř hodin odpověděl na 80 z nich.

Jak se předem očekávalo, ruský prezident se soustředil především na domácí témata, na něž se také sešlo nejvíc otázek. Začal přitom ekonomikou, o níž prohlásil, že už se dostala z recese a v posledním kvartále loňského roku a v prvním čtvrtletí letoška už „o několik desetin procenta rostla“.  

Na druhé straně musel ruský prezident připustit, že reálné příjmy obyvatelstva už několik let klesají a vzrůstá taky počet osob, které se ocitly pod oficiálně uznanou hranicí bídy – těch je už přes 13 milionů, což je asi osm procent Rusů. 

Pominuta rozhodně nemohla být otázka sankcí a potažmo i ukrajinské krize. Západní sankce nejsou pro Rusko historicky ničím novým a nepředstavují kardinální problém, prohlásil Putin.  

Vladimir Putin promlouvá k národu - Foto:  ČTK/AP, Mikhail Klimentyev

Ruské ekonomice podle něj více uškodil pokles cen a poptávky po tradičních vývozních komoditách plynu a ropě než sankce, jež poškozují i státy, které je vyhlásily.  

Proč to všechno? 

I tady uvedl konkrétní čísla: Rusko prý kvůli sankcím přišlo o asi 50 miliard dolarů, země, které je uvalily, pak o 10 miliard. Kladnou stránkou sankcí je naopak podle Putina to, že donutily Rusko rozvíjet dříve zaostávající oblasti vlastní ekonomiky. 

Libor Dvořák: Zda se hodlá napřesrok stát prezidentem, Vladimir Vladimirovič neprozradil - Foto: Khalil Baalbaki

Libor Dvořák: Zda se hodlá napřesrok stát prezidentem, Vladimir Vladimirovič neprozradilFoto: Khalil Baalbaki

„Historie dokazuje, že Rusko žije pod sankcemi od doby, kdy začalo vznikat. To bylo ještě před bolševickou revolucí," prohlásil Putin a dodal, že i kdyby v roce 2014 nepřišlo připojení Krymu k Rusku, stejně by si Západ vymyslel nějakou jinou záminku. K tomu jen připomeňme, že v 90. letech a na počátku Putinovy vlády žádné západní protiruské sankce neplatily. 

Řeč přišla i na Porošenkův posměšný citát z Lermontova – Sbohem, nemyté Rusko – který ukrajinský prezident pronesl v den, kdy EU zrušila jeho zemi víza, na bídné platy učitelů, na mizerné silnice či na špatný stav bytového fondu.  

Zda se hodlá napřesrok stát prezidentem, Vladimir Vladimirovič ovšem neprozradil. Opravdu jasných odpovědí zkrátka mnoho nebylo, tak proč to všechno? - zeptáte se možná. 

Odpověď dává politolog Nikolaj Mironov: „Je to hlavně reality-show, která má národ uklidnit tím, že mu předvede zdravého a živého prezidenta, fungujícího v režimu ‚vy si v klidu žijte a já se o všechno postarám‘. Tento formát se za půldruhého desetiletí zaběhal a na národ působí pozitivně. Ve společnosti však stoupá nervozita a nespokojenost, vyvolaná sociálními problémy, takže podobné podívané, nepřinášející žádná konkrétní řešení, svou efektivitu ztrácejí,“ konstatuje Mironov. Líp se to snad ani říct nedá. 

Autor:  Libor Dvořák
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace