Lída Rakušanová: Kostlivec ve výkladní skříni Česko-německé deklarace

Podle Lídy Rakušanové se německé menšině dodnes nedostalo slova omluvy - Foto: Vendula Kosíková

Podle Lídy Rakušanové se německé menšině dodnes nedostalo slova omluvyFoto: Vendula Kosíková

Vztahy mezi Čechy a Němci jsou dnes nejlepší, jaké kdy v novodobé historii byly, slyšeli jsme v uplynulých dnech, kdy se oslavovalo 20. výročí Česko-německé deklarace, z Prahy i z Berlína. Jenže tento dokument přece nebyl vyjednáván jen kvůli nim. Bylo nutné se na něm dohodnout i proto, aby temná kapitola společných dějin, totiž poválečné vyhnání sudetských Němců z Československa, přestalo být překážkou politického dialogu.

Ten totiž stagnoval, a to ve srovnání s bouřlivě se rozvíjejícími nejen ekonomickými, ale i mezilidskými vztahy mezi oběma národy, přímo flagrantně. 

Takže deklarace se ve skutečnosti týkala hlavně vztahů mezi Čechy a sudetskými Němci, a konkrétně přístupu k otázce kolektivní viny. Vždyť hlavním impulsem k jejímu vyjednávání byl fakt, že se kolem preambule česko-německé smlouvy o dobrém sousedství rozhořel kvůli pojmům „vyhnání“ v německé a „vyhánění“ v české verzi tak zásadní spor, že de facto znemožňoval – a to jak v politické rovině, tak ve veřejné diskuzi – jakýkoli posun. 

Tyto zatvrdlé nánosy deklarace samozřejmě neodstranila, ale určitě je nahlodala: zatímco před podpisem deklarace se podle tehdejších výzkumů veřejného mínění dva ze tří Čechů domnívali, že odsun Němců byl „spravedlivou odplatou za druhou světovou válku“, a 86 % by nedalo svůj hlas žádné politické straně, která by měla v programu omluvu za vyhnání Němců z Československa, tak předloni ve výzkumu společnosti Post Bellum výslovně souhlasila s odsunem už jen pětina dotázaných, zatímco třetina, a to hlavně z řad polistopadové generace, byla proti. 

Loni pozdravil účastníky tradičního svatodušního sjezdu sudetských Němců ministr kultury Herman jménem české vlády jako krajany a sklidil za to ovace ve stoje - Foto: Martin Svozílek

Loni pozdravil účastníky tradičního svatodušního sjezdu sudetských Němců ministr kultury Herman jménem české vlády jako krajany a sklidil za to ovace ve stojeFoto: Martin Svozílek

Splnila deklarace svůj účel? 

V témže roce vypustilo Sudetoněmecké krajanské sdružení ze svých stanov cíl usilovat o znovunabytí někdejšího domova i majetku. Loni pozdravil účastníky tradičního svatodušního sjezdu sudetských Němců ministr kultury Herman jménem české vlády jako krajany a sklidil za to ovace ve stoje. Znamená to, že Česko-německá deklarace splnila po dvou desetiletích svůj účel? 

Bohužel ne. Mezi námi totiž stále žijí sudetští Němci a jejich potomci, které jsme sice po válce nevyhnali, ale jejichž původ jsme jim dodnes neodpustili. Na čtvrt milionu jich v poválečném Československu sice smělo zůstat, ovšem jako lidé druhé kategorie. Dostávali menší potravinový příděl a jejich děti nesměly do škol. Nemohli si vybrat zaměstnání ani bydliště. Jejich vysokoškolské tituly, pokud pocházely z válečných let, jim nikdo neuznal. A ještě léta po válce dostávali za stejnou práci nižší platy. 

Jejich diskriminace ale neustala ani po Listopadu: stát je kvůli nedotknutelnosti poválečných dekretů vyloučil z restitucí, nedorovnal jim nespravedlivě zkreslené důchody. A především: německé menšině se dodnes nedostalo slova omluvy. 

Je to nejen porušení závazku z pětadvacet let staré česko-německé smlouvy o dobrém sousedství nediskriminovat zdejší německou menšinu. Je to porušení věrohodnosti právního státu vůči vlastním občanům. A tudíž se týká každého z nás.  

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace