Lída Rakušanová: Politika v pasti reality show

Vypadá to, že se obecenstvo hodlá dál srocovat na náměstích, místo aby se, coby poslušný kompars, vrátilo do obýváků před televizní obrazovky - Foto:  ČTK, Vít Šimánek

Vypadá to, že se obecenstvo hodlá dál srocovat na náměstích, místo aby se, coby poslušný kompars, vrátilo do obýváků před televizní obrazovkyFoto:  ČTK, Vít Šimánek

Nové obsazení role ministra financí je na spadnutí, konsolidace vládního ansámblu na obzoru, hra na jednu z mála polistopadových vlád, které se podaří dovládnout až do konce volebního období, může pokračovat.

Jen to obecenstvo, pro jehož blaho politici všechnu tuhle kalvárii v posledních týdnech údajně podstupovali, ne a ne propuknout v jásot! Dokonce to vypadá, že se - alespoň zčásti - hodlá dál srocovat na náměstích, místo aby se, coby poslušný kompars, vrátilo do obýváků před televizní obrazovky.  

Zda tomu tak bude, je ovšem otázka. Ze židlí zvedla lidi inscenace, kterou pod názvem „Zneužívání moci ministrem financí Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti“ uvedl 10. května parlament.  

Obsahově šlo o téma beze sporu brizantní: o důvodné podezření, že vlivný člen vlády kuje nečisté pikle proti svým kolegům, o nichž se domnívá, že je má pomocí kompromitujících materiálů v hrsti. Téma mělo ovšem jednu zásadní vadu na kráse: jeho zdrojem byly nelegální odposlechy. 

Nechtěně tím poslanci odhalili, co zbyde z politiky, když se ocitne v pasti reality show. Tento žánr žije z toho, že ruší hranici mezi sférou soukromou a veřejnou. Tím sice vychází vstříc voyeuristickým sklonům diváků, ale pokud se jedná o politiku, posouvá veřejný prostor od demokracie směrem k totalitě. 

Lída Rakušanová: Směrem k totalitě se vydáváme v okamžiku, kdy porušování soukromé sféry začneme akceptovat jako něco normálního - Foto: Vendula Kosíková

Lída Rakušanová: Směrem k totalitě se vydáváme v okamžiku, kdy porušování soukromé sféry začneme akceptovat jako něco normálníhoFoto: Vendula Kosíková

Přijde další „drasťák“ 

Ve svých „Dvaceti lekcích odporu proti tyranii“ varuje americký historik Timothy Snyder, že jsme svobodní jen potud, pokud máme pod kontrolou to, co o nás ostatní lidé vědí, a to včetně okolností, za jakých se to dozvěděli. Jestliže jsme ztratili kontrolu nad tím, kdo, co a kde si o nás může přečíst nebo poslechnout, nemůžeme jednat v přítomnosti, ani plánovat budoucnost. 

Protože nikdo nevede takový soukromý život, který by obstál, je-li vystaven s nepřátelským úmyslem na pranýř. 

Směrem k totalitě se vydáváme v okamžiku, kdy porušování soukromé sféry začneme akceptovat jako něco normálního. Tehdy, když se z ukradených e-mailů nebo nelegálních odposlechů stanou v médiích zprávy.  

Nebezpečné je to nejen kvůli ztrátě individuální svobody, ale také proto, že to společnost odklání od skutečné politiky směrem ke spikleneckým teoriím. Místo důrazu na fakta a na jejich intepretaci se lidé uchylují k víře ve skrytou realitu a všudypřítomné temné síly. 

Přesně to zdejší politická scéna už drahnou dobu v lidech pěstuje. A na nějaký happyend to hned tak nevypadá. Pro žánr reality show je naopak typické, že jedno pokračování se snaží přebít to minulé. Takže další „drasťák“ nás bohužel nemine. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace