Lída Rakušanová: Přijde Šumava o statut národního parku? Senátu by to nevadilo!

Václav Hřebek: Vydra - Foto: Václav Hřebek,  Národní park Šumava

Václav Hřebek: VydraFoto: Václav Hřebek, Národní park Šumava

Bez ohledu na petici s víc než 25.000 podpisy jsou senátoři evidentně rozhodnuti proboxovat svůj návrh o Národním parku Šumava do vlády a do Poslanecké sněmovny co nejrychleji.

Předloha, která by podle ekologů vytunelovala statut Šumavy jako národního parku a předhodila dvě třetiny jeho rozlohy developerům, dal senátní výbor pro životní prostředí jednomyslně zelenou teprve před několika dny. 

A už zítra se překvapivě dostane na pořad jednání pléna. Že ji přitom senátoři rovnou odsouhlasí, nelze vyloučit, ačkoliv veřejné slyšení organizátorů protestní petice, podané do Senátu, je na programu teprve příští týden. 

Spěch ovšem nepřekvapuje: za návrhem zákona stojí několik senátorů, kteří vystupují jako zastánci údajných zájmů obyvatel Šumavy. A většina z 22 šumavských obcí v regionu Národního parku jim kryje záda. 

Čtěte také: 
Přemysl Čech: Šumavu nedáme, radši ji zbouráme!

Pod názvem „Charta Šumavy“ odstartovala nedávno iniciativa, kterou už podpořilo víc než 1.500 lidí. A petice s obdobným obsahem získala před časem 11.000 podpisů. Oba texty mají jedno společné: signatáři v nich žádají „zelenou Šumavu“. Což v praxi znamená, že místo aby si příroda poradila sama, pomáhá jí člověk. Konkrétně například zásahy proti kůrovci. 

Černé jezero, Národní park Šumava - Foto:  Národní park Šumava

Černé jezero, Národní park ŠumavaFoto:  Národní park Šumava

Takhle si ale divočinu nepředstavují nejen aktivisté z Hnutí duha, ale ani renomovaní odborníci z Mezinárodního svazu ochrany přírody. A před více než dvaceti lety, kdy Národní park Šumava vznikl, si ji tak nepředstavovali ani zdejší politici, včetně těch komunálních z šumavských obcí. Tenkrát se dokonce zavázali, že se bezzásahové zóny parku rozšíří na polovinu jeho rozlohy, a to do roku 2030. 

Dneska jsou bezzásahové zóny na 13 procentech plochy parku a v senátním návrhu zákona se mluví o jejich postupném rozšíření na necelou jednu třetinu. Na dvou třetinách by pak rozvoj turistiky už neměl být podřizován ochraně přírody ani omezením pro novou výstavbu. 

Čtěte také: 
Národní park Šumava: koloběh sporů pokračuje

Dokonce by se tam směly pořádat i hony. Pokud tohle všechno projde, hrozí Šumavě zcela reálně vyškrtnutí ze seznamu mezinárodně uznávaných parků. 

Prezident Zeman už dal veřejně najevo, že by mu to vůbec nevadilo. Teď se k témuž, pod rouškou boje za „zelenou Šumavu“, de facto chystá i Senát. 

K diskusi o tom, co všechno by ztráta statutu národního parku pro Šumavu konkrétně znamenala, je tedy za pět minut dvanáct.
 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace