Lída Rakušanová: Proti platové diskriminaci se lze bránit. Teoreticky

Jak v pondělí oznámila unijní komisařka Věra Jourová, berou zdejší zaměstnané ženy v průměru o 22 procent menší platy než jejich mužští kolegové - Foto: Filip Jandourek

Jak v pondělí oznámila unijní komisařka Věra Jourová, berou zdejší zaměstnané ženy v průměru o 22 procent menší platy než jejich mužští kolegovéFoto: Filip Jandourek

To téma je jak tažní ptáci. Objevuje se rok co rok a nic se na něm nemění: statistický rozdíl v platech mužů a žen je v České republice konstantně jeden z nejvyšších v Evropské unii.

Jak v pondělí oznámila unijní komisařka Věra Jourová, berou zdejší zaměstnané ženy v průměru o 22 procent menší platy než jejich mužští kolegové. Což se následně projevuje na výši důchodů: ženy ve věku 65 plus mají důchody průměrně o 40 procent nižší než stejně staří muži. 

Důvody jsou notoricky známé: ženy pracují častěji než muži ve špatně placených odvětvích a ve službách, a místo aby šplhaly po kariérním žebříčku, pečují o rodinu, děti a staré rodiče. 

Rozdíl v průměrných platech se kromě toho zvětšuje s vyšším vzděláním: vysokoškolačky berou v průměru o 30 procent míň než jejich mužští kolegové. A na vedoucích pozicích se jejich výdělky liší statisticky o 27 procent.  

Čtěte také: Místopředsedkyně České ženské lobby: Ať stát udělá platové audity a vyrovná mzdy mužů a žen na stejných pozicích

I tady je vysvětlení nasnadě: nůžky se začnou rozevírat v okamžiku, kdy se narodí první dítě a ženy nastoupí na mateřskou. Když se pak po letech vracejí do práce, začínají prakticky od nuly. 

To všechno ale neznamená, že se s tím nedá nic dělat. Udržet krok s vývojem profese je možné za předpokladu, že existuje dostatečná síť kvalitních jeslí, školek a pružných pracovních úvazků. Kromě toho je ale na čase se konečně ptát, zda odvětví s nižší platovou hladinou, kde pracují tradičně ženy, nejsou hůř placená právě proto, že je tam převaha žen. 

Je přece nesmysl se dneska, v postindustriální společnosti, chovat tak, jako by zdravotnictví, školství nebo služby byla méněcennější odvětví než jsou průmyslové branže. V éře automatizace neobstojí už ani argument, že práce v továrnách je manuálně náročnější. 

Jak je to ve skutečnosti s odměňováním žen, o tom svědčí řada případů, kdy ženy berou za stejnou práci míň i při stejné nebo dokonce vyšší kvalifikaci, zkušenostech a pracovním nasazení než muži. Tady se sice už jedná o zřetelnou diskriminaci, na kterou je ale krátký i antidiskriminační zákon.  

Platy muži / ženy - Foto:  Český rozhlas

Čtěte také: Zvednout platy lékařům, nebo zlepšit podmínky pacientům. Obojí nelze, vzkazují vládě nemocnice

Už proto, že by finančně poškozená žena musela svého zaměstnavatele žalovat u soudu. Jde to ale i obráceně: německá ministryně pro rodinu Manuela Schwesig se například zasazuje o to, aby podniky musely samy přezkoumat a zveřejnit, zda měří svým spolupracovníkům na stejných pozicích stejným metrem.  

Lze se bohužel obávat, že v Česku by něco takového bylo okamžitě pranýřováno jako další útok na podnikatelskou svobodu. A že by se za svá práva nepostavily ani finačně znevýhodňované ženy. Obraz muže jako živitele rodiny a manželství jako zaopatřovacího ústavu manželek tu totiž přetrvává dodnes. Ač nemá s realitou nic společného. Je z předminulého století. 

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace