Lída Rakušanová: V diskusi o mateřské pro otce hrají prim burani!

Otec a dcera - Foto:  Freedigitalphotos.net

Otec a dceraFoto:  Freedigitalphotos.net

Kolem návrhu sociálních demokratek na údajně „povinnou“ mateřskou pro otce se nerozpoutala diskuse: strhl se kolem ní hysterický povyk.

A nejhorší je, že se svých kolegyň nezastal ani jeden ze špičkových politiků jejich vlastní strany. Dokonce ani Roman Sklenák ne, stínový ministr práce a sociálních věcí. Michaela Marksová-Tominová, ač oficiálně „mluvčí stínové vlády ČSSD pro lidská práva a rodinu“, tak čelí vlně předsudků a desinterpretací na mediální scéně zatím úplně sama. 

Přitom návrh, se kterým její pracovní skupina přišla, nemá s podsouvaným „sociálním inženýrstvím“ společného zhola nic. Navrhuje se v něm jen to, aby druhý rodič dostal k současné zákonné mateřské dovolené toho rodiče, který s novorozenětem zůstane doma, pár placených týdnů navíc jako bonus, pokud se rozhodne, a pokud mu to jeho profesní situace umožní, se svému dítěti také věnovat. A to buď současně s rodičem, který je na regulérní mateřské, popřípadě střídavě během této doby, anebo následně. Pokud se druhý rodič dítěti věnovat nemůže nebo nechce, bonus propadá. 

Autorky návrhu přiznávají, že se inspirovaly v západní Evropě. Mimo jiné i v Německu. Dodat je třeba, že tamní veřejnost přijala toto relativně nedávné opatření, prosazené konservativní ministryní von der Leyen, doslova s nadšením. Nikoho nenapadlo se nad tím pozastavovat. A pokud to snad někoho napadlo, tak si to nechával pro sebe, protože by se na veřejnosti znemožnil jako předpotopní buran. 

Tady to zatím vypadá na pravý opak: veřejných projevů souhlasu s návrhem skupiny sociálních demokratek je jako šafránu. Přitom je na první pohled vidět, že většina dnešních českých rodičů se od těch zahraničních nijak zásadně neliší. I tady vozí čerství tatínkové své potomky po ulicích hrdě v kočárku. A stejně jako tady, i v Německu na to jejich otcové a dědové překvapeně zírají. 

Co se ale liší, a to zásadně, je atmosféra ve společnosti. Jako by to, co se i ve zdejších mladých rodinách díky bohu už etablovalo, bylo na veřejnosti stále tabu. Mýtus otce jako živitele, který rodině vládne železnou rukou a přebalit dítě je pod jeho úroveň, tady žije dál, ačkoliv z něj ve skutečnosti už zbyla jen skořápka. 

Jinými slovy: „císař je nahý!“. Je skvělé, že to díky skupině sociálně demokratických političek zaznělo konečně i na politické scéně. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace