Lída Rakušanová: V nesmyslných regulacích je Evropská komise nevinně

Sídlo Evropské komise - Foto:  Audiovisual service EU

Sídlo Evropské komiseFoto:  Audiovisual service EU

Vypráví se o tom po hospodách a kdejaký politik to s gustem vypouští z úst na předvolebních shromážděních: Evropská komise je byrokratický moloch, jehož skvěle placení úředníci nemají nic jiného na práci než si vymýšlet, jak dlouhé smějí být banány a jak zakřivené okurky, jakou maximální spotřebu mají mít vysavače, nebo kde musejí být u traktorů namontována sedátka pro řidiče.

Jako vrchol absurdity se například v Německu traduje, že evropskou směrnici o bezpečnostních standardech lanovek muselo pod pohrůžkou vysoké pokuty vtělit do svého zákonodárství i město Berlín, ačkoliv žádnou lanovku nemá a mít nebude. Prostě, Brusel předepisuje jen samé nesmysly a svými věčnými příkazy a zákazy jde lidem na nervy. A to právem! 

Právem? Problém je ve skutečnosti v tom, že za všemi těmi paragrafy, které lidé v členských zemích pociťují jako nedůstojné poručníkování, ve skutečnosti není Komise, ale iniciativy národních států. Jsou to špičkoví politici osmadvacítky, bez jejichž výslovného souhlasu nevydá Evropská komise jedinou směrnici. A jsou to u nás tolik zdůrazňované národní zájmy, které vězí za každou z oněch absurdních regulací. 

Národní zájmy 

Tolik vysmívanou směrnici o velikosti banánů prosadila svého času Francie, aby chránila importy ze svých ostrovů v Karibiku před konkurencí, ale zároveň aby to nevypadalo jako protekcionismus. Banány z Kréty nebo Madeiry, které zpravidla normu nesplňují, dostaly výjimku. 

Komentátorka Lída Rakušanová - Foto: Josef Rakušan

Komentátorka Lída RakušanováFoto: Josef Rakušan

Tržní standardy pro ovoce a zeleninu zase vyžadovala evropská velkoobchodní lobby, protože se normované plody lépe balí a transportují. A když Komise už před lety navrhla zrušení 26 ze 36 směrnic na fazole, květák, melouny a okurky, šli ministři zemědělství z Německa, Francie, Maďarska, Itálie a Španělska na barikády s tím, že je nutno zaručit spotřebitelům vysokou kvalitu. Nakonec se komisi podařilo v roce 2009 sprovodit ze světa alespoň směrnici o zakřivení okurek.  

Zákaz vysavačů s vysokou spotřebou iniciovala osmadvacítka proto, aby splnila svůj cíl šetřit energií. Důvodem normy pro sedátka u traktorů bylo zavedení nové bezpečnostní konstrukce, kterou v 70. letech prosadilo Bavorsko. A fakt, že směrnici o lanovkách musel začlenit do své legislativy i městský stát bez lanovky, jde na vrub federálnímu uspořádání Německa, kde se spolkové země dohodly, že si budou evropské směrnice zapracovávat do svých legislativ samy. 

Hra s ohněm 

Evropská komise je v tomhle všem nevinně. Je to orgán, který pouze plní zadání členských zemí osmadvacítky. A stává se, že její politici evropské úředníky s prvním návrhem, který má ještě hlavu a patu, velmi často vyhodí, protože k němu mají kvůli údajným národním zájmům výhrady. EK má povinnost jim vyhovět a produkuje kompromisy kompromisů. A občas se jí přitom podaří vyrobit i něco, co vypadá jako paskvil. Ani ten by ale nespatřil světlo světa, kdyby ho představitelé osmadvacítky neodsouhlasili. 

Když si pak politici dělají před voliči z EK hromosvod a mluví o diktátu Bruselu, je to nejen farizejství. Je to hra s ohněm. Británie už hoří. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace