Luboš Palata: Co kdyby místo Bruselu byla hlavním městem Evropy Praha

Brusel - Foto:  europa.eu.int

BruselFoto:  europa.eu.int

Chvíli to trvalo, ale dnes mohu říci, že mám Brusel rád. Myslím tím Brusel jako město, město, které je zároveň metropolí Belgie, Evropské unie a díky sídlu Severoatlantické aliance vlastně i takovým hlavním městem euroatlantického světa.

Nejsem v Bruselu na rozdíl od některých mých novinářských kolegů, kteří se Evropskou unií zabývají systematicky, jako doma. Jsem jen takovým poměrně častým návštěvníkem, byť ve Varšavě, Bratislavě, Vídni, nebo v Berlíně bývám častěji. 

Brusel, alespoň jeho historické centrum, je vlastně malým městem. Ale krásným malým městem, jeho Velké náměstí je opravdovým architektonickým skvostem, kde si připadáte jako v pohádce. Miluji také uličky, které jsou plné restaurací, kde se sedí u venkovních stolků a pojídají se buď bifteky s hranolky, skvělé belgické mušle s hranolky, nebo prostě jen hranolky, které dělají Belgičané spolu s pralinkami prostě nejlepší na světě. 

Čtěte také: 
Luboš Palata: I tento rok zůstaneme střední Evropou

Podle Belgičanů vaří Belgičané i nejlepší pivo, což jako Čech musím ale jednoznačně popřít. Vaří však určitě pivo nejroztodivnější, což jsem si říkal včera nad jedním z těch klasických belgických piv, které bylo zabarveno do červena a chutnalo více po višních než po pivu. 

Královský palác v Bruselu - Foto: Vít Pohanka

Královský palác v BruseluFoto: Vít Pohanka

Brusel mám rád i z toho důvodu, že tu mají skutečný královský zámek se skutečným královským párem, královskými zahradami i královskou gardou, která na rozdíl třeba od dánské, či britské královské gardy nevypadá jako atrakce pro turisty, ale jsou to skuteční vojáci, oblečení tak, jakoby měli hned vyjet za svého krále bojovat. 

Brusel má v sobě kousek z Paříže, kousek z Holandska, něco z Londýna, ba i Německa, je to taková koncentrovaná Evropa. Už samo obyvatelstvo je valonské a vlámské, tedy mluvící zvláštní belgickou formou francouzštiny a holandštiny, takže když na nádraží Brusel Central přijíždí vlak, tak to píší a hlásí nejméně v těchto dvou jazycích. A když přijíždí vlak, který míří na bruselské mezinárodní letiště, tak se ke dvěma belgickým jazykům přidává ještě němčina a angličtina. 

Brusel je podobně jako Praha městem na kopcích, na tom nejstrmějším stojí právě královský palác, ale voda tu teče jen v podobě plavebního kanálu, když bylo původní koryto řeky svedeno do podzemí, aby bylo možné v devatenáctém století vybudovat velké bulváry. 

Čtěte také: 
Luboš Palata: Polsko slaví čtvrtstoletí zlatého věku. Proč ho nemůžeme slavit i my?

Evropské unijní budovy působí v nevelkém Bruselu až příliš mohutně, ale na druhé straně jsou od centra Bruselu vzdáleny asi tak, jako je v Praze od centra vzdálena Žižkovská věž, nebo Karlínské nábřeží plné podobně mohutných kancelářských budov. 

Evropský parlament v Bruselu - Foto: Magdaléna Trusinová

Evropský parlament v BruseluFoto: Magdaléna Trusinová

Když se procházím mnohojazyčným Bruselem, kde je potkat muslima nebo Afričana podobně normální, jako narazit v Praze na hospodu, říkám si, jaká by asi byla Praha, kdyby se hlavní město Evropy přestěhovalo k nám, do přirozeného srdce kontinentu. 

Určitě by to bylo po všech stánkách barevnější a zajímavější město, v němž by bylo zajímavější žít. Neříkám levnější a pohodlnější, ale zajímavější. Až zase budu v Bruselu, zkusím přesvědčit některého z europoslanců, aby to zkusil navrhnout.  

Kdo ví, třeba se to ujme. Ostatně řekněte sami, jak může být Brusel hlavním městem Evropy, když nemá ani pořádnou řeku. O pořádném pivu nemluvě. 

Z Bruselu vám hezký víkend přeje váš Luboš Palata. 

Autor:  Luboš Palata
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace