Luboš Palata: Čtvrtstoletí střední Evropy, za které se nemusíme stydět. Zatím

Po 25 letech budu zase trávit Silvestra v Bratislavě - Foto:  Archív Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky

Po 25 letech budu zase trávit Silvestra v BratislavěFoto:  Archív Kancelárie Národnej rady Slovenskej republiky

Po 25 letech budu zase trávit Silvestra v Bratislavě. Před tím čtvrt stoletím jsem nebyl ani obzvlášť smutný, ani příliš veselý. Přece jen se mi rozpadal stát, v kterém jsem strávil přes 20 let svého života.

Ale na druhou stranu, drtivou část z něj jsem prožil v husákovském Československu, státu, na který člověk nemohl být za co hrdý, protože to byl stát stagnující, pomalu zahnívající, o němž jsem i já přemýšlel, zda by z něj nebylo lepší utéct. Ale zkuste si utéct jako mladý český básník do jiné země. 

Přemýšlím, zda je možné být hrdý na zem, kterou tady máme těch minulých 25 let. Na Česko, které nám tady zbylo z Československa a říkám si, že vlastně ano. Nevybudovali jsme tady sice nic velkého, ale tu svoji zemi jsme dali do pořádku tak, že se v ní sice nežije skvěle, ale žije se tu slušně, na světové i evropské poměry.  

Ale přestože ekonomické křivky ukazují něco jiného, zdá se mi, jakoby se znovu dostavovala ona plíživá stagnace, snahy o návrat zpátky, jako bychom si zase přestávali vážit svobody, demokracie, dvou velmi nesamozřejmých věcí, které tady máme. 

Slováci si normálního, demokratického státu váží dodnes, byť z toho, že mají za premiéra zrovna Roberta Fica nejsou mnozí nadšeni - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  EU2016 SK

Slováci si normálního, demokratického státu váží dodnes, byť z toho, že mají za premiéra zrovna Roberta Fica nejsou mnozí nadšeniFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, EU2016 SK

V tom máme v zemích, kterým říkáme visegrádské, své předběžce. První si to vyzkoušeli v době mečiarismu Slováci. A ty čtyři roky před osvobozujícími volbami v roce 1998 byly tak strašné, že Slováky naučili si normálního, demokratického státu vážit dodnes, byť z toho, že mají za premiéra zrovna Roberta Fica nejsou mnozí nadšeni. 

Nectí se jiný názor, ukazuje se pěstí 

Když se však podívají přes Dunaj a přes Tatry, tak vidí, že by mohlo být daleko, daleko hůř. Je paradoxem dějin, že právě bojovníci proti totalitě, kterými Viktor Orbán i Jaroslaw Kaczynski skutečně byli, jsou těmi, kdo začali svobodu a demokracii znovu omezovat a ohýbat. Tak, aby se jim možná snadněji, možná déle vládlo. 

Vymysleli heslo „liberální demokracie“, která je prý překonaná a místo ní je třeba zavést nový systém. Sice mu neříkají diktatura, ani monarchie, stále chtějí zůstat v Evropské unii, ale vládnout si chtějí podle vlastních pravidel, která prostě už plně demokratická ani svobodná nejsou. 

Je mi z toho smutno a mám obavy z toho, jak ozvěna z Varšavy a Budapešti už doléhá do Prahy, jak i tady se derou k moci politici, pro které jsou dosavadní pravidla a demokratické obyčeje jen nepotřebným harampádím v jejich cestě k moci a jejímu pokud možno co nejsilnějšímu a nejdelšímu držení.  

Luboš Palata: I u nás nastává doba, kdy se s těmi, kteří s vámi nesouhlasí, nediskutuje, nehledá se kompromis a nectí se jiný názor - Foto: Radko Kubičko

Luboš Palata: I u nás nastává doba, kdy se s těmi, kteří s vámi nesouhlasí, nediskutuje, nehledá se kompromis a nectí se jiný názorFoto: Radko Kubičko

Že i u nás nastává doba, kdy se s těmi, kteří s vámi nesouhlasí, nediskutuje, nehledá se kompromis a nectí se jiný názor, ale ukazuje se jim pěstí, co je čeká. 

Až budu stát na Silvestra na nábřeží Dunaje, budu si z dovolením přát, aby se i těch dalších 25 let podobalo tomu minulému čtvrtstoletí. Jak u nás, tak v celé té naší střední Evropě. Se všemi jeho vzlety pády, se všemi plusy i minusy. Protože to byla doba, za kterou se nemusíme stydět. 

Autor je redaktorem MF DNES 

Autor:  Luboš Palata
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace