Luboš Palata: Pokud chce být Babiš skutečně evropským politikem, musí najít odvahu čelit soudu

Luboš Palata: Od Andreje Babiše by dobrovolné vydání se do ruk spravedlnosti byl svým způsobem odvážný čin - Foto: Radko Kubičko

Luboš Palata: Od Andreje Babiše by dobrovolné vydání se do ruk spravedlnosti byl svým způsobem odvážný činFoto: Radko Kubičko

Nový český premiér Andrej Babiš se snaží vůči zahraničí, především směrem k Evropské unii, vysílat uklidňující signály.

Bylo na čase, protože hlasovací koalice, kterou vytvořilo hnutí ANO dohromady s komunisty a extrémistickou Stranou přímé demokracie znepokojila v Evropě snad každého, kdo do České republiky zpoza hranic byť jen dohlédl. Titulky, že se v Praze chystá vláda populistů s komunisty a fašisty, se začaly rojit.  

Babiš musel znovu a znovu opakovat, že jeho kabinet je proevropský, že Okamurou požadované referendum o vystoupení z Evropské unii nepřipadá v úvahu a že Česko se chce aktivně podílet na reformě fungování unie. Samozřejmě, i kdyby to tak nakonec bylo a Babišův kabinet by byl nejméně tak proevropský jako končící vláda Bohuslava Sobotky, není to zdaleka všespásné, ale strašně důležité. 

A pokud by nějaký český premiér v minulosti řekl, že hlavním cílem jeho vlády bude evropská politika, byl by za to oslavován. A sluší se proto alespoň poznamenat, že i od Babišova kabinetu je to ocenění hodný slib. Samozřejmě, že se teprve uvidí, jak to celé bude vypadat, protože Babiš se toho ještě musí o Evropské unii hodně naučit.  

Na místě ministryně obrany Karla Šlechtová, to je uklidňující signál - Foto:  ČTK, Ondřej Deml

Na místě ministryně obrany Karla Šlechtová, to je uklidňující signálFoto:  ČTK, Ondřej Deml

Ale už to, že klíčovými ministry jeho kabinetu jsou na postu šéfa diplomacie Martin Stropnický a na místě ministryně obrany Karla Šlechtová, jsou další uklidňující signály. 

Respekt na evropské scéně 

Jenže je tu, pro Andreje Babiše a i pro Česko republiku bohužel, případ Čapího hnízda. Ač se to možná teď Andrejovi Babišovi a části jeho straníků nezdá, bylo by i pro něj osobně nejlepší, kdyby se podobně jako na podzim nechal parlamentem vydat do rukou policie a soudů a nechal soudní proces normálně proběhnout. 

Premiér před soudem není sice nic moc, ale pořád je to lepší, než premiér, který se s pomocí hlasů komunistů a extrémistů vyhne stíhání, nebo oddálí projednávání svého případu nezávislým soudem.  

Z pohledu, že dokud není vynesen pravomocný rozsudek, je třeba na každého obviněného třeba pohlížet jako na nevinného, může Babiš funkci premiéra až do definitivního verdiktu soudu vykonávat. K tomu ostatně dostal od voličů, kteří o tomto obvinění před volbami věděli, poměrně silný mandát. 

Babiš musel znovu a znovu opakovat, že jeho kabinet je proevropský - Foto:  ČTK, Michal Krumphanzl

Babiš musel znovu a znovu opakovat, že jeho kabinet je proevropskýFoto:  ČTK, Michal Krumphanzl

Česká republika by tím, především v porovnání s Polskem či Maďarskem, mohla naopak získat na pověsti skutečně funkčního právního státu, v němž se každému měří stejným metrem a kde poslanecká imunita brání jen proti tomu, vůči čemu bránit má, tedy proti stíhání za politickou činnost.  

Od Andreje Babiše by dobrovolné vydání se do ruk spravedlnosti byl svým způsobem odvážný čin, který by jemu samotnému i České republice jako takové sjednal respekt na evropské scéně. Ten respekt, který přes všechna proevropská prohlášení Česko i Andrej Babiš sám v současnosti ztrácí. 

Autor je redaktorem MF DNES 

Autor:  Luboš Palata
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ivan Hoffman: Ostře sledovaný prezident

  V současné slovenské politické krizi se jejím nejsledovanějším aktérem stává prezident Andrej Kiska. Média si kladou otázku, co je schopen ve své funkci proti zkorumpované vládě a zlým politikům v zájmu občanské společnosti...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ondřej Konrád: David Rath versus důkazy

  „Kdyby existoval trest smrti nebo trest doživotní práce v jáchymovských dolech, tak mi ho státní zástupce také navrhne,“ prohlásil v úterý David Rath poté, co zazněla závěrečná řeč Petra Jiráta v dalším kole vleklého...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Petr Šabata: Prezident Kiska se zachoval jinak než Miloš Zeman

  Prezident Andrej Kiska kráčí po laně napjatém nad slovenskou politickou scénou jistě a elegantně. Odmítl sice sestavu nové vlády, kterou mu přinesl pověřený premiér Peter Pellegrini, ale přitom nevyhlásil válku parlamentu,...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace