Luboš Palata: Přestaňme blábolit o czexitu

Přestaňme na EU nadávat a svádět na ni chyby, které se dějí tady a ne v Bruselu - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Hynek Moravec

Přestaňme na EU nadávat a svádět na ni chyby, které se dějí tady a ne v BruseluFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, Hynek Moravec

Některé věci by se prostě neměly ani vyslovovat nahlas. Protože už to, že tato slova začnou poletovat prostorem, znamená, že začnou žít svým vlastním životem a tak nějak se tu usadí.

Tímto způsobem se začíná v českém veřejném prostoru usazovat slovo czexit. Pro vás, kteří jste ho ještě náhodou neslyšeli a obávám se, že vás mnoho nebude, zkratka pro odchod Česka z Evropské unie. 

Mluví se o něm častěji a více, než by bylo zdrávo a už teď nás to začíná stát velké peníze. O tom, kolik by nás stál skutečný czexit ani nemluvě. Zahraniční investoři se totiž rozhodují s výhledem na dlouhé roky, ne-li desetiletí.  

Proč by investovali v zemi, kde se nahlas mluví o odchodu z půlmiliardového jednotného trhu, jež je přitom hlavní nutnou podmínkou smysluplnosti většiny investic do Česka? Navíc, když mohou investovat ve srovnatelné zemi sousední, kde se o ničem takovém nemluví. 

Blábol s vystoupením z unie přinesla do veřejného prostoru extrémistická Strana přímé demokracie Tomia Okamury - Foto: Radko Kubičko

Blábol s vystoupením z unie přinesla do veřejného prostoru extrémistická Strana přímé demokracie Tomia OkamuryFoto: Radko Kubičko

Přitom v Česku to nejsou nějaké propracované úvahy, ale většinou pouze blábolení lidí, kteří o Evropské unii, jejím fungování i dopadu našeho členství v ní na nás nic nevědí a ani vědět nechtějí. Vystačí si většinou s blábolivými hesly typu, že nám Brusel něco nařizuje, že tu nechceme uprchlíky a že evropské dotace se stejně u nás rozkradou, tak se bez nich obejdeme. 

Buďme hrdí Evropané 

Blábol s vystoupením z EU přinesla do veřejného prostoru extrémistická Strana přímé demokracie Tomia Okamury. Ale tu volilo 10,6 procent lidí, kteří přišli k říjnovým parlamentním volbám, což je jen o něco více, než každý 20. Čech s volebním právem. 

Je a bylo by to téma extrémistické a zcela okrajové, kdyby se Strana přímé demokracie nestala vyjednávacím partnerem hnutí ANO premiéra v demisi Andreje Babiše, což je samo o sobě prostě špatně a ještě jednou špatně. Pro hnutí ANO i Českou republiku jako takovou a také pro samotného Babiše. 

Ale když už musí hnutí ANO s SPD vyjednávat a já jsem prostě přesvědčen, že nemusí, tak by si jeho představitelé měli dát předem jasnou podmínku, že Tomio Okamura, nejméně v jejich přítomnosti, přestane o referendu o vystoupení z unie mluvit. A že pokud chce vůbec začít jednat o nějakém zákonu o referendu, tak ať na czexit nejdříve předem zapomene. 

Luboš Palata: Držme se tady doma i v unii demokratických pravidel, chraňme si svobodu slova, férových voleb i rovnosti před zákonem - Foto: Radko Kubičko

Luboš Palata: Držme se tady doma i v unii demokratických pravidel, chraňme si svobodu slova, férových voleb i rovnosti před zákonemFoto: Radko Kubičko

A pro nás ostatní, kteří nic takového jako odchod z Evropské unie na rozdíl od Okamury nechceme, platí jediné. Přestaňme na unii nadávat a svádět na ni chyby, které se dějí tady a ne v Bruselu. Přestaňme blábolit o nějakém diktátu, nenahánějme lidem strach z uprchlíků ani nějaké bruselské či berlínské nadvlády, udělejme si pořádek doma, přestaňme krást z unijních peněz.  

Držme se tady doma i v unii demokratických pravidel, chraňme si svobodu slova, férových voleb i rovnosti před zákonem. Buďme prostě Evropany a buďme na to konečně hrdí. A o czexitu prosím už přestaňme s prominutím blábolit. 

Autor je redaktorem MF DNES 

Autor:  Luboš Palata
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace