Názory a argumenty

Redakce pořadu Názory a argumenty. Zleva dole: O. Konrád, G. Zbavitelová, L. Šlajchrtová, L. Priknerová. Zleva nahoře: J. Fingerland, P. Schwarz, J. Bednář, P. Holub, P. Hartman, D. Šťáhlavský, J. Leschtina, R. Kubičko, P. Honzejk - Foto: Khalil Baalbaki

Redakce pořadu Názory a argumenty. Zleva dole: O. Konrád, G. Zbavitelová, L. Šlajchrtová, L. Priknerová. Zleva nahoře: J. Fingerland, P. Schwarz, J. Bednář, P. Holub, P. Hartman, D. Šťáhlavský, J. Leschtina, R. Kubičko, P. HonzejkFoto: Khalil Baalbaki

Každý den pohled pod povrch událostí doma i ve světě. Komentáře, analýzy.

Informace, rozhovory a debaty. Každou neděli diskuse u kulatého stolu na aktuální témata. 

Hlavní těžiště pořadu tvoří rozhlasové komentáře a analýzy aktuální politické situace. Komentáře jsou zaměřeny jak na domácí události, tak na zahraniční, přičemž právě na komentování zahraničních událostí a světových trendů je dáván velký důraz. 

V sobotu dává pořad prostor diskusnímu fóru mimoparlamentních stran. 

Každou neděli diskutujeme na aktuální téma v 50minutové debatě u kulatého stolu s významnými osobnostmi našeho dění. Jednou měsíčně ke kulatému stolu zveme zahraniční novináře, kteří žijí v České republice. 

Komentáře a analýzy jsou zařazovány tak, aby obsáhly celé názorové spektrum české společnosti. Proto do pořadu přispívá kromě kmenových redaktorů také celá řada známých komentátorů, politologů a sociologů, včetně renomovaných novinářů z prestižních médií. 

Radko Kubičko a Karel Hvížďala u kulatého stolu Názorů a argumentů - Foto: Jan Bohdal

Radko Kubičko a Karel Hvížďala u kulatého stolu Názorů a argumentůFoto: Jan Bohdal


Pořad připravuje tým redaktorů a spolupracovníků:

Domácí blok: Petr Hartman, Ondřej Konrád, Lída Rakušanová, Martin Schulz, Petr Holub, Jiří Berounský, Karel Hvížďala, Petr Žantovský, Lukáš Jelínek, Jiří Pehe, Jan Vávra, Alexandr Mitrofanov, Jan Macháček, Jindřich Šídlo

Zahraniční blok: Jan Bednář, Libor Dvořák, Adam Černý, Jan Fingerland, Gita Zbavitelová, David Šťáhlavský, Tomáš Kybal, Zdeněk Velíšek, Jefim Fištejn, Juraj Hrabko

Odpovědný redaktor: Radko Kubičko 


Historie pořadu:

Pořad Názory a argumenty přímo navazuje na hlavní publicistický pořad Rádia Svobodná Evropa Události a názory, u jehož zrodu stál první ředitel československého oddělení a legendární novinář první Československé republiky Ferdinand Peroutka, známý jako vydavatel a šéfredaktor prestižního týdeníku Přítomnost a deníku Svobodné noviny. 

Události a názory se vysílaly od května 1951. Ferdinand Peroutka ho koncipoval jako pořad žurnalistického žánru, který mu byl nejbližší, tedy politického komentáře. Založil tak rozsáhlou tradici komentáře rozhlasového. 

Bylo to o to záslužnější, že Rádio Svobodná Evropa bylo v dobách komunistické totality jedním ze zdrojů svobodných informací, byť záměrně rušeným. 

Události a názory zůstaly hlavním publicistickým pořadem i po obnovení demokracie v roce 1989, po přestěhování Svobodné Evropy do Prahy i ve společné stanici Český rozhlas 6 / Rádio Svobodná Evropa, která zahájila své vysílání v říjnu 1994 jako společný projekt Českého rozhlasu a dosud zahraničních stanic. 

Ferdinand Peroutka - Foto: Archiv Slávky Peroutkové

Ferdinand PeroutkaFoto: Archiv Slávky Peroutkové

Po zrušení českého vysílání Rádia Svobodná Evropa v říjnu 2002 pořad převzala už samostatná stanice Český rozhlas 6 pod názvem Názory a argumenty. 

1. března 2013 se pořad přesunul na novou stanici ČRo Plus a došlo k úpravě délky pořadu na třicet minut. 


Odvysílané pořady pod hlavičkou ČRo 6 si můžete poslechnout v iRadiu. 


Své dotazy a náměty pište na e-mailovou adresu: argumenty@rozhlas.cz nebo radko.kubicko@rozhlas.cz

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace