Ondřej Houska: Prohra populistů, europoslanci schválili obchodní smlouvu s Kanadou

Ondřej Houska: Evropa musí v uzavírání obchodních dohod s jasnými pravidly pokračovat - Foto: Jan Rosenauer

Ondřej Houska: Evropa musí v uzavírání obchodních dohod s jasnými pravidly pokračovatFoto: Jan Rosenauer

Není to tak dávno, kdy vyjednávání o smlouvách o volném obchodu skoro nikoho nezajímala. V poslední době se z nich ale v řadě evropských zemí stalo jedno z hlavních témat. Petici proti uzavření dohody s Kanadou, zvané CETA, podepsalo 3,5 milionu lidí.

Zájem veřejnosti je sám o sobě samozřejmě pozitivní. Je ale škoda, že o dohodách o volném obchodu nevznikla racionální diskuse, ale přestřelka, ve které fakta slyšíme jen občas. Mnohem víc slýcháme různé polopravdy nebo vyslovené lži. Výrazně častěji je říkají odpůrci obchodních dohod. 

Smlouva s Kanadou prý povede ke snížení ochrany evropských zaměstnanců, zhoršení standardů pro ochranu životního prostředí nebo nadměrně posílí vliv nadnárodních firem.  

Těžko říct, jak na takové argumenty odpůrci dohody přišli. Jeden příklad: odpůrcům vadí hlavně ta část dohody, která by firmám umožnila domáhat se ochrany svých investic u zvláštních mezinárodních arbitrážních soudů mimo soudní systém jednotlivých zemí. 

Obchodovat podle čínských podmínek? 

Proti obchodním dohodám většinou protestují politici, kteří patří k radikální levici a pravici - Foto: Viktor Daněk

Proti obchodním dohodám většinou protestují politici, kteří patří k radikální levici a praviciFoto: Viktor Daněk

Pro zastánce smlouvy je to ale příklad toho, jak se o ní nemluví pravda: pasáž o ochraně investic je vyloučená z předběžného vstupu smlouvy v platnost, kterou odhlasoval Evropský parlament. Začala by platit až po definitivní ratifikaci ve všech zemích unie, která bude nejspíš trvat několik let. Parlament v jakékoliv zemi Evropské unie, například v Česku, bude mít při té příležitosti právo veta, takže by arbitrážní doložku mohl potopit. 

Je příznačné, že proti obchodním dohodám většinou protestují politici, kteří patří k radikální levici a pravici. Nabízí se tedy reakce, že v případě schválení obchodní dohody s Kanadou tu máme po dlouhé době případ, kdy populisté nevyhráli. Samozřejmě s dodatkem, že CETA ještě definitivně schválená není, jak už bylo řečeno. 

Zároveň je ale potřeba zdůraznit, že není udržitelný mýtus, že na volném obchodu vydělávají úplně všichni. Najdeme kategorie zaměstnanců, které volný obchod připravil i práci, i když mnohem důležitějším faktorem ztráty pracovních míst je automatizace a robotizace. Tihle lidé zaslouží kompenzaci. Rozhodně to ale není důvodem pro zastavení volného obchodu. V takovém případě bychom zchudli všichni. 

Evropa musí v uzavírání obchodních dohod s jasnými pravidly pokračovat. Tedy pokud jednou nechce obchodovat podle čínských podmínek, v rámci kterých budou pravidla pro ochranu zaměstnanců, spotřebitelů nebo životního prostředí nesrovnatelně horší, než jsou ty naše. 

Autor:  Ondřej Houska  (oho)
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace