Ondřej Konrád: Český prezident, ruské zájmy a holý fakt

Největší pozornost vzbudil český prezident vyjádřením ke krymské otázce - Foto:  ČTK, Jakub Dospiva

Největší pozornost vzbudil český prezident vyjádřením ke krymské otázceFoto:  ČTK, Jakub Dospiva

Kdo rád dává i věci víceméně náhodné do pevných souvislostí, má po úterním vystoupení českého prezidenta během Parlamentního shromáždění Rady Evropy příležitost. Pokud tedy bude projev interpretovat jako hájení ruských zájmů, což se nabízí.

No a právě den před tím vyšel v týdeníku Respekt velký materiál o tom, proč se Miloš Zeman nemůže domoci přijetí Donaldem Trumpem v Bílém domě: prý jsou za tím výhrady Trumpova týmu k českému prezidentovi coby až moc prokremelskému (tak jej vnímá i americký tisk), a k nejasné minulosti i ruským kontaktům poradce Nejedlého.  

S tím ovšem, že Trump se chce očistit z podezření na svou vlastní kremelskou koketérii a Zeman se mu už takříkajíc „nehodí do krámu“. Toho ale domácí výtky za přílišnou vstřícnost vůči Vladimiru Putinovi nevzrušují, a tak před plénem ve Štrasburku znovu zpochybnil funkčnost protiruských sankcí, a dále řekl, že ruskou kulturu není možné oddělit od evropské.  

Proto by se Rada Evropy neměla snažit se dělit ani politickou strukturu kontinentu sahající prý od Atlantiku po Ural. A snažit se spíš o dialog mezi občany. Co si pod tím máme představit, to je ovšem tajemstvím.  

Anexe Krymu je aspoň do nedohledna nezměnitelná, ale to neznamená, že se s tím máme smířit - Foto: Anton Holoborodko,  CC BY-SA 3.0

Anexe Krymu je aspoň do nedohledna nezměnitelná, ale to neznamená, že se s tím máme smířitFoto: Anton Holoborodko, CC BY-SA 3.0

Tuzemským pamětníkům srpna 1968 se při těch slovech možná vybaví snaha o dialog s muži na tancích. K ničemu jak známo nevedla a když trvala delší dobu, obyčejně ji ukončilo střílení do vzduchu. 

Hotová věc? Jak pro koho 

Největší pozornost ovšem vzbudil český prezident vyjádřením ke krymské otázce. Ta je podle něho "fait accompli", tedy diplomatickým termínem „danou věcí“, holým faktem. A Ukrajina by měla s Ruskem jednat o finanční náhradě.  

K čemuž lze jen říci, je anexe Krymu sice aspoň do nedohledna nezměnitelná a tudíž „fait accompli“, ale to neznamená, že se s tím máme smířit a s úsměvem pokývnout hlavou. 

Neboť by to snadno mohlo vést Kreml k domněnce, že se „to může“ a vzít si - posléze pak třeba i skutečně zaplatit – klidně lecjaká další území ve státech bývalého SSSR. Protože na něm žijí etničtí a ohrožení Rusové. Či ze stejných důvodů, jaké druhdy uplatnil Hitler na Sudety. 

Ondřej Konrád: Jestliže nedávno prošel projev Miloše Zemana v OSN bez povšimnutí, tentokrát je efekt podstatně viditelnější - Foto: Khalil Baalbaki

Ondřej Konrád: Jestliže nedávno prošel projev Miloše Zemana v OSN bez povšimnutí, tentokrát je efekt podstatně viditelnějšíFoto: Khalil Baalbaki

Že se značně rozhořčí politikové ukrajinští i mnozí čeští, to Miloš Zeman jistě věděl dopředu, a jestliže nedávno prošel jeho projev v OSN bez povšimnutí, tentokrát je efekt podstatně viditelnější. 

Neboť de facto vyslovený souhlas hlavy demokratického státu s naprostým porušením mezinárodního práva je eufemisticky řečeno hodně neobvyklé.  

A hned tak se na něj nezapomene. Možná to by hlavní účel. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace