Ondřej Konrád: Návrat stojedničky a taktika

Jednání Poslanecké sněmovny o důvěře vlády - Foto:  ČTK, Michal Kamaryt

Jednání Poslanecké sněmovny o důvěře vládyFoto:  ČTK, Michal Kamaryt

„V okamžiku, kdy pan Babiš přijde a řekne, že má minimálně 101 zaručených hlasů, tak ho podruhé jmenuji premiérem,“ poznamenal prezident ve středu při odchodu ze sněmovny, ve které se přimlouval za podporu Babišovy vlády číslo jedna, byť zároveň dával najevo, že v její úspěch u poslanců nevěří.

Což bylo překvapivé, protože doposud Miloš Zeman o záruce většiny nehovořil, i když už neopakoval své předchozí a rozruch vzbuzující vyjádření, že vláda i bez důvěry je přece plnohodnotná. Nyní jakoby se tedy vracel k zavedené prezidentské zvyklosti, slibující vznik stabilního kabinetu. 

Do 8. března? 

Což si lze ovšem vykládat i tak, že si tím do jisté míry Andreje Babiše zavazuje. A kdo právě tak Zemanova slova chápal, tomu do toho hladce zapadalo svižné čtvrteční premiérovo prohlášení, že bude Zemana volit do prezidentské funkce. 

Premiér prohlásil, že bude Zemana volit do prezidentské funkce - Foto:  ČTK, Vít Šimánek

Premiér prohlásil, že bude Zemana volit do prezidentské funkceFoto:  ČTK, Vít Šimánek

Jinak ovšem předpokládejme, že i přes nečekaný odklad současná vláda skutečně důvěru sněmovny nedostane a podá demisi. A v ní může nakrásně fungovat, zatímco Babiš bude průběžně shánět požadovaných 101 hlasů. Zaleží ovšem na tom, jestli Zeman zůstane na Hradě.  

Pak by nebylo nutné s dodávkou většiny spěchat. Pokud ale 8. bude března do úřadu slavnostně uveden jiný prezident, pak by měl Babiš už dosluhující hlavě státu přinést záruku o podpoře do tohoto termínu. Neboť nový prezident se přece může obrátit na šéfa ODS, tedy druhé nejúspěšnější strany ve volbách.  

Ta by sice i s dalšími opozičními subjekty bez hlasů z řad Babišova hnutí majoritu neslepila (SPD a KSČM zůstávají i v téhle variantě bokem), ale šlo by přece jen o jinou situaci. 

Sám sobě překážkou 

Ondřej Konrád: Pokud by Andrej Babiš moudře ustoupil z pozice šéfa kabinetu, dveře k ustavení jeho druhé verze se okamžitě otevřou - Foto: Khalil Baalbaki

Ondřej Konrád: Pokud by Andrej Babiš moudře ustoupil z pozice šéfa kabinetu, dveře k ustavení jeho druhé verze se okamžitě otevřouFoto: Khalil Baalbaki

Ale zanechme přemíry podmiňovacích způsobů, nepředbíhejme a předpokládejme to zatím nejpravděpodobnější: dnešní Babišův kabinet důvěru nedostane a premiér v demisi počne usilovně lákat lidovce a sociální i občanské demokraty ke koalici, a apelovat na to, že země potřebuje pevnou vládu.  

Pořád tu ale zůstane překážka v osobě jeho samotného. Úplně eliminovat šetření kauzy Čapí hnízdo se asi nepovede. I když se na tom momentálně usilovně pracuje. Ale pokud by Andrej Babiš moudře ustoupil z pozice šéfa kabinetu, dveře k ustavení jeho druhé verze se okamžitě otevřou. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace