Ondřej Konrád: Tom Petty ztělesňoval svobodu

Širší české publikum se s fenoménem Tom Petty seznámilo blíž až po pádu totality - Foto:  ČTK/AP, Chris Pizzello

Širší české publikum se s fenoménem Tom Petty seznámilo blíž až po pádu totalityFoto:  ČTK/AP, Chris Pizzello

V závěru 70. let minulého století řekl John Lennon, že právě končící dekáda byla značně otravná a měli bychom si tu další, které se on už ovšem nedožil, udělat podstatně zábavnější.

Zřejmě tím nemyslel jen světovou hudební scénu, ale pokud by šlo o ni, pak se za živost 80. let zcela určitě přičinil Tom Petty, kytarista, zpěvák a autor s nonšalantní lehkostí a nakažlivým „tahem na branku“, čerpající z odkazu kdysi revolučního rock´n´rollu a pak doslova výbuchu kreativnosti let šedesátých.  

Kdy se rocková hudba i osobití písničkáři začali vyjadřovat k celému spektru celospolečenských otázek a stávali se čímsi jako mluvčími generace. A kdy se mladinký rodák z Floridy sám začal s muzikou okouzleně seznamovat i ji záhy na to provozovat.  

A stihl do jejího vývoje zasáhnout už v oné podle Lennona nudné dekádě, neboť ji společně se spřízněným Brucem Springsteenem vracel k nejzdravějším kořenům. A nechával se inspirovat tak bohatým, o něco ovšem starším a zkušeným tvůrcem jakým byl a stále je Bob Dylan, loňský laureát Nobelovy ceny za literaturu. 

Poselství v Honeckerově Berlíně 

Když Pettyho původní a svěží písničkářství začalo být známé po celých USA a nešlo si nevšimnout, jak výtečnou má skupinu The Heartberakers, právě Dylan mu navrhl uspořádat velké společné turné. Které souhrou náhod nebo malým zázrakem na chvíli překonalo Železnou oponu koncertem v tehdejším Východním Berlíně.  

Tom Petty - Foto:  ČTK/AP

Mezi osmdesáti tisíci návštěvníky jej v září 1987 sledovalo také mnoho Čechoslováků, bezpečně rozumějících Dylanově a Pettyho poselství o svobodě coby nejvyšší hodnotě. Z pódia o ní ti dva ovšem přímo nezpívali ani nemluvili, ale hudbou a celým projevem ji doslova ztělesňovali.  

A nemohli ovšem ještě tušit, že skoro přesně za dva roky bude nedaleká Berlínská zeď v troskách. Leckdo je dodnes přesvědčený, že k tomu i tenhle koncert přispěl. 

Ondřej Konrád: Pettyho náhlá pondělní smrt v necelých sedmašedesáti letech zaskočila mnohé osobnosti veřejného dění - Foto: Khalil Baalbaki

Ondřej Konrád: Pettyho náhlá pondělní smrt v necelých sedmašedesáti letech zaskočila mnohé osobnosti veřejného děníFoto: Khalil Baalbaki

Širší české publikum se s fenoménem Tom Petty ale seznámilo blíž právě až po pádu totality, doprovázeném příchodem západní hudby. I když zasvěcení už dřív věděli, že se Petty často zúčastňoval akcí benefičních, na podporu „čisté“, tedy nejaderné energie a podobně.  

A že zároveň zůstával uvolněným, hravým muzikantem, zapojeným i do fiktivní skupiny Travelling Willburys, jejímiž členy byli pod smyšlenými jmény George Harrison, Roy Orbison a – opět Bob Dylan. 

Jeho náhlá pondělní smrt v necelých sedmašedesáti letech zaskočila mnohé osobnosti veřejného dění, umělce, politiky a samozřejmě široký zástup hudebníků. A ovšem obrovskou spoustu příznivců po celém světě. Kteří se s jeho hudbou po několik dekád rozhodně nenudili. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace