Ondřej Konrád: Trestní oznámení bez odpovědnosti

Ondřej Konrád: Je běžné, aby po volbách na jakékoli úrovni do úřadu nově příchozí podávali trestní oznámení na své předchůdce, kteří podle nich špatně spravovali veřejný majetek nebo finance. Přičemž často chybí důkazy - Foto: Khalil Baalbaki

Ondřej Konrád: Je běžné, aby po volbách na jakékoli úrovni do úřadu nově příchozí podávali trestní oznámení na své předchůdce, kteří podle nich špatně spravovali veřejný majetek nebo finance. Přičemž často chybí důkazyFoto: Khalil Baalbaki

Už před lety upozorňovala část právnické obce, tedy hlavně soudci a advokáti, na to, jak se u nás rozmohla jakási móda podávání trestních oznámení. A to nejen na obchodní konkurenty, ale mnohdy i na politiky.

A že je běžné, aby po volbách na jakékoli úrovni do úřadu nově příchozí podávali trestní oznámení na své předchůdce, kteří podle nich špatně spravovali veřejný majetek nebo finance. Přičemž ale často chybí důkazy o takovém počínání. 

Ty by měla přece dodat policie, jež se každým oznámením musí zabývat. A oznamovatel doposud žádnou odpovědnost nemá, dokonce jej to ani nic nestojí. I když se pak ukáže, že skutečně o nic nešlo, ten, na koho bylo oznámení podáno, může být snadno v očích veřejnosti značně poškozen. Neb Češi rádi věří šálivému úsloví o troše pravdy na každém šprochu.  

Dalším negativním efektem je pak samozřejmě zavalení policistů a soudů kauzami vyvěrajícími z pouhých domněnek, nebo dokonce ze zlého úmyslu. 

Ústavní soud říká, že na třineckou starostku Věru Palkovskou kvůli tomu, že si město platilo externí auditorskou firmu, podal tamní zastupitel trestné oznámení ve snaze poškodit ji v politickém boji - Foto: Filip Jandourek

Ústavní soud říká, že na třineckou starostku Věru Palkovskou kvůli tomu, že si město platilo externí auditorskou firmu, podal tamní zastupitel trestné oznámení ve snaze poškodit ji v politickém bojiFoto: Filip Jandourek

Nástroj politického boje 

Což souvisí s čerstvým výrokem Ústavního soudu, který říká, že na třineckou starostku Věru Palkovskou kvůli tomu, že si město platilo externí auditorskou firmu, podal tamní zastupitel trestné oznámení ve snaze poškodit ji v politickém boji. Soudce zpravodaj Jan Filip zároveň upozornil, že takové jednání doposud opomíjí česká právní úprava, ačkoli by mělo jít o trestný čin. 

Což ovšem znamená: dokud se příslušný paragraf do trestního zákoníku nevčlení, „národní sport“ podávání trestních oznámení může klidně pokračovat. A dodejme, jde o zbraň velmi nepříjemnou, která má za důsledek, že se mnozí rozhodující činitelé obávají zásadnějších rozhodnutí, aby se nedostali do hledáčku vyšetřovatelů poté, co na ně za nějaký podpis může vlastně kdokoli podat trestní oznámení.  

Samozřejmě, právo nebo dokonce povinnost upozornit na cosi podezřelého platit musí, ale to, co vidíme doslova dlouhé roky, je zase druhý extrém.  

A nejen třinecká kauza ukazuje, že se na úrovni komunální politiky stává skutečně nástrojem politického boje. Jestli se verdikt Ústavního soudu stane podnětem pro zřejmě potřebnou úpravu trestního řádu, ovšem teprve uvidíme. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace