Ondřej Soukup: Bude Trump naslouchat špionům, i když budou mít pravdu?

Ondřej Soukup: Za svůj konflikt s tajnými službami si Trump může sám - Foto: Radko Kubičko

Ondřej Soukup: Za svůj konflikt s tajnými službami si Trump může sámFoto: Radko Kubičko

Odchod hlavního bezpečnostního poradce Mikea Flynna z Bílého domu je součástí téměř otevřené války, která zuří mezi novým prezidentem Donaldem Trumpem a americkými tajnými službami. A zjevně zdaleka není konec.

Tříhvězdičkový generál Mike Flynn byl donucen k rezignaci poté, co vyšlo najevo, že ještě před inaugurací si několikrát volal s ruským velvyslancem ve Washingtonu Sergejem Kisljakem. To by samo o sobě přirozeně nebyl zásadní problém, ale Flynn následně lhal viceprezidentovi Miku Pencovi, že s ruským velvyslancem nikdy nemluvil o tom, že by Donald Trump mohl oslabit protiruské sankce.  

Dnes již bývalý poradce pro bezpečnost při odchodu prohlásil, že se sice omlouvá, ale nechápe, proč by měl být jediným obětním beránkem. Což naznačovalo, že telefonáty nebyly jen jeho osobní iniciativou, ale že probíhaly se schválením Donalda Trumpa a že on nebyl jediný, kdo se stýkal s ruskými představiteli.  

To se potvrdilo ve středu, když New York Times a další listy publikovaly články, že FBI prošetřovala kvůli kontaktům s Moskvou přinejmenším tři členy Trumpova předvolebního štábu. Nový americký prezident reagoval sérií tweetů, ve kterých obvinil FBI a NSA z předání citlivých dat novinářům. Když psal o zpravodajských službách, dal je do uvozovek.  

Špioni mají jiný problém 

Flynn se snažil své rozhovory s ruským velvyslancem popírat, když coby bývalý šéf špionů musel vědět, že velvyslancův telefon FBI odposlouchává - Foto:  ČTK/AP, Carolyn Kaster

Flynn se snažil své rozhovory s ruským velvyslancem popírat, když coby bývalý šéf špionů musel vědět, že velvyslancův telefon FBI odposloucháváFoto:  ČTK/AP, Carolyn Kaster

Za svůj konflikt s tajnými službami si ovšem Trump může v zásadě sám. Mimo jiné díky jmenování Mika Flynna. Ten byl v roce 2012 jmenován šéfem orgánu, dozorující všechny americké tajné služby, ale po necelých dvou letech byl přinucen k rezignaci. Jeho odpůrci tvrdí, že důvodem byl jeho chaotický styl řízení a náklonnost k spikleneckým teoriím, příznivci tvrdí, že příčinou bylo jeho úsilí k větší angažovanosti Spojených států v konfliktu v Sýrii. 

Je zarážející, že Flynn se snažil své rozhovory s ruským velvyslancem popírat, když coby bývalý šéf špionů musel vědět, že velvyslancův telefon FBI odposlouchává. Konflikt mezi Trumpem a jeho poradci eskaloval v závěru prezidentské kampaně, kdy Donald Trump zpochybňoval informace tajných služeb o ruském podílu na nabourání serverů demokratické strany. A vůbec dával všemožně najevo, že informace od zpravodajců nebere příliš vážně. 

Lze chápat nedůvěru nového amerického prezidenta a jeho spolupracovníků k tajným službám. Jejich fiasko ohledně informací o iráckých zbraních hromadného ničení se jen tak nezapomene. Ale to bylo do značné míry způsobeno tím, že podlehli politické objednávce z okolí tehdejšího prezidenta Bushe, kdy ideologové typu viceprezidenta Dicka Cheynyho trvali na tom, že Saddám Husajn určitě nějaké takové zbraně má.  

I proto se dnes americká zpravodajská komunita bouří, nechtějí riskovat opakování takové situace. Možná ale mají špioni zcela jiný problém. Bude jim Donald Trump naslouchat, i když budou mít pravdu? 

Autor:  Ondřej Soukup
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace