Pavel Polák: Německá schulzománie jako náboženské šílenství

Pavel Polák: Strach ze sociálního propadu vnáší netrpělivé napětí do německé společnosti - Foto: Jan Rasch

Pavel Polák: Strach ze sociálního propadu vnáší netrpělivé napětí do německé společnostiFoto: Jan Rasch

Stoprocentní volební výsledky demokracii moc nesluší, demokracie žije z konkurence a plurality. Totalita na straně druhé miluje nezpochybnitelné a dost velké většiny.

Jednoznačnost, s jakou se Martin Schulz chopil vedení sociální demokracie, proto snese srovnání se severokorejskými volbami, byť jen číselně. Že Martin Schulz zvítězil výsledkem, jakého se žádnému poválečnému předsedovi SPD nepodařilo dosáhnout, ukazuje, v jakém rauši se němečtí sociální demokraté aktuálně nacházejí. 

V Schulzovi vidí spasitele, který by mohl zvítězit v parlamentních volbách v září letošního roku. Tedy že by mohl zvládnout něco, z čeho si německý politický kabaret dosud dělal pořádnou legraci. Protože preference strany se posledních pár let postupně propadaly až k bolestivé hranici 20 procent.  

Ovšem od ledna, kdy Schulz oznámil, že chce vést stranu a stát se kancléřem, vystřelily preference k velkému překvapení vzhůru. Sociální demokraté dokonce dohnaly stranu kancléřky Merkelové CDU. To je zázrak, a velký. Schulzománie, které sociální demokraté v posledních týdnech propadli, se podobá náboženskému šílenství. Příměr se Schulzem coby spasitelem tedy docela sedí. 

Martin Schulz je přesvědčený Evropan, více než 22 let předsedal Evropskému parlamentu - Foto:  ČTK/AP, Markus Schreiber

Martin Schulz je přesvědčený Evropan, více než 22 let předsedal Evropskému parlamentuFoto:  ČTK/AP, Markus Schreiber

Zázraky ovšem mohou mít i vysvětlení. Každé době vyhovuje jiný typ politika. Německá veřejnost je z dvanáctileté vlády Angely Merkelové poněkud unavená. Velká devíza kancléřky: záruka prosperity, klidu a bezpečí už tolik nefunguje. Chuť po změně roste.  

O program teď nejde 

Tradičně proevropští Němci mají obavy, že se sjednocená Evropa může vlivem sílících nacionalismů rozpadnout. Navzdory silnému hospodařství má velká část německé veřejnosti oprávněnou obavu, že lépe jim v budoucnu nebude. Strach ze sociálního propadu vnáší netrpělivé napětí do společnosti. 

Martin Schulz je přesvědčený Evropan, více než 22 let seděl v Evropském parlamentu, kterému i předsedal. Na německé politické scéně je překvapivě neokoukanou tváří, za kterou se netáhne žádný skandál, sám sebe představuje jako muže z lidu, který nedostudoval, vyučil se knihkupcem, měl problémy s alkoholem a který dostal druhou šanci. 

Martin Schulz - jak ukazoval spot na stranickém sjezdu v Berlíně - je jeden z nás. Schulz je zkrátka aktuálně ideální kombinací těch vlastností politika, které v nemalé části německé společnosti rezonují. 

Schulz je aktuálně ideální kombinací těch vlastností politika, které v nemalé části německé společnosti rezonují - Foto:  ČTK/AP, Michael Sohn

Schulz je aktuálně ideální kombinací těch vlastností politika, které v nemalé části německé společnosti rezonujíFoto:  ČTK/AP, Michael Sohn

Martin Schulz zatím volební program nepředstavil, pracuje na něm. Proto jeho hlavní heslo “sociální spravedlnost” zní stále dost vágně. Ale o program tu teď nejde. Jde tu o nadšení, které Schulz dokázal vzbudit. Od začátku roku podalo přihlášku do strany 13 tisíc nových členů. Něco takového strana prý ještě nezažila.  

A skomírající straně SPD dokázal během pár týdnů dodat nové sebevědomí. Pro pozorovatele hotový - a už jsme zase u toho - hotový zázrak. Inu víra tvá tě uzdraví, píše se v jedné známé knize. 

Do zářijových parlamentních voleb čeká Martina Schulze ještě hodně práce. Že jeho aura bude svítit jasně i do voleb, je pravděpodobné, že bude zářit i po volbách, je spíš otevřené, ale naprosto jisté je, že tyto volby už 100procentní většinou nevyhraje. Což je dobrá zpráva pro německou demokracii.
 

Autor:  Pavel  Polák  (ppo)
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace