Petr Hartman: Jana Nagyová-Nečasová může zamířit za mříže

Pokud by se verdikty staly pravomocnými, znamenalo by to, že by Jana Nagyová, nyní už Nečasová, zamířila za mříže - Foto:  ČTK, Ondřej Deml

Pokud by se verdikty staly pravomocnými, znamenalo by to, že by Jana Nagyová, nyní už Nečasová, zamířila za mřížeFoto:  ČTK, Ondřej Deml

Jste-li považován za pravou ruku premiéra, můžete řešit osobní problémy pomocí tajných služeb. Alespoň takovou představu měla Jana Nagyová, nyní už Nečasová, když se snažila přimět k rozvodu tehdejšího předsedu vlády Petra Nečase.

Jeho tehdejší manželku Radku nechala sledovat a zaúkolovala tím vojenské zpravodajství prostřednictvím jeho šéfů. Ti přání Nagyové vyšli vstříc, byť takovýto postup odporoval platným zákonům a předpisům. 

Alespoň tak zhodnotila dění kolem Radky Nečasové soudkyně Pavla Hájková. Vycházela přitom z různých svědeckých výpovědí, odposlechů a stanovisek expertů.  

Stejné důkazy posoudila opačně jiná žena v taláru. Původně totiž kauzu řešila soudkyně Helena Králová, která zmiňované důkazy vyhodnocovala jednostranně ve prospěch obžalovaných. Není divu, že takovýto postup jí neprošel. Královou vynášené osvobozující verdikty byly opakovaně zrušeny. 

Petr Nečas postupně upravil svoji výpověď takovým způsobem, aby co nejvíce pomohl svojí současné manželce - Foto: Filip Jandourek

Petr Nečas postupně upravil svoji výpověď takovým způsobem, aby co nejvíce pomohl svojí současné manželceFoto: Filip Jandourek

Králová svůj názor přesto neměnila. Doporučení soudu vyšší instance ignorovala a nakonec jí byla tato kauza odňata. Obžalovaní se snažili vytvářet dojem, že jsou nevinní a že hlavním smyslem změny soudce je prokázat jim za každou cenu porušení zákonů. Pochopitelně se mohou hájit tak, jak uznají za vhodné. 

Hrozby dalších případů a kauz 

To však nemůže zastřít podstatu výměny soudkyně. Ta spočívala ve snaze brát v potaz jak argumenty obžaloby, tak i obhajoby. K tomu nyní došlo a výsledkem jsou nepravomocné podmíněné tresty. Dá se očekávat, že vinu obžalovaných potvrdí i odvolací soud. Alespoň jeho dosavadní výroky, které už zazněly, tomu nasvědčují. 

Kauza zneužití vojenského zpravodajství by se tak měla chýlit ke konci. I když to nemusí být úplně pravda. Petr Nečas totiž postupně upravil svoji výpověď takovým způsobem, aby co nejvíce pomohl svojí současné manželce. Hrozí mu kvůli tomu stíhání za křivé svědectví. 

Petr Hartman: Dá se očekávat, že vinu obžalovaných potvrdí i odvolací soud - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Hartman: Dá se očekávat, že vinu obžalovaných potvrdí i odvolací soudFoto: Khalil Baalbaki

Pokud by se ho skutečně dopustil a byl by za něj potrestán, dotkly by se aktivity jeho bývalé pravé ruky a milenky nejenom v rovině politické, ale také trestně právní. Ostatně podobné nebezpečí mu hrozí i v jiné kauze, která je označována jako trafiky pro poslance. 

Jana Nagyová, dnes už Nečasová, rovněž figuruje ve více případech. Týkají se krácení daní, nebo vyzrazení utajovaných zpráv Bezpečnostní informační služby. V druhém případu jí byl vyměřen rovněž podmíněný trest, který není pravomocný.  

Pokud by se zmiňované verdikty staly pravomocnými, znamenalo by to, že by Jana Nagyová, nyní už Nečasová, zamířila za mříže. 

Autor:  Petr Hartman
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace