Petr Hartman: Je nová loterie Účtenkovka pro hravé lidi, nebo pro udavače?

Petr Hartman: Úkolem EET nemělo být uspokojování hráčské vášně, ale pokus narovnat podnikatelské prostředí v zemi - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Hartman: Úkolem EET nemělo být uspokojování hráčské vášně, ale pokus narovnat podnikatelské prostředí v zemiFoto: Khalil Baalbaki

Naši lidé rádi hrají, tvrdí to šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Nemá tím na mysli své kolegy z hnutí. Hravost přisuzuje občanům České republiky. Měřeno miliardami korun, které ročně z kapes lidí putují do hazardního průmyslu, má svým způsobem pravdu.

V následujících měsících se ukáže, zda to platí i pro loterii s názvem Účtenkovka. K účasti v ní totiž potřebujete vlastnit účtenku, kterou vám musí prodejci vydat v souvislosti s elektronickou evidencí tržeb. Když ji příslušným způsobem zaregistrujete, můžete se jednou měsíčně zúčastnit slosování o peníze. 

Čím menší zájem o loterii bude a čím více účtenek do hry přihlásíte, tím máte větší šanci vyhrát. V ideálním případě první cenu v hodnotě jednoho milionu korun. V konfrontaci s jackpoty v loteriích typu Sportky tato suma pravidelné hráče nemůže ohromit. 

Nelze tudíž předpokládat, že by o účtenky z elektronické evidence tržeb byla mezi lidmi rvačka. Přitom autoři této loterie její vznik zdůvodňují snahou motivovat zákazníky k tomu, aby pokaždé vyžadovali vystavení příslušného dokladu. Dá se to vyložit také tak, že když účtenku nedostanou, budou pod vlivem frustrace z mizející vidiny výhry a neférově jednajícího obchodníka udají. 

Když účtenku příslušným způsobem zaregistrujete, můžete se jednou měsíčně zúčastnit slosování o peníze - Foto: Fotobanka  Freeimages

Když účtenku příslušným způsobem zaregistrujete, můžete se jednou měsíčně zúčastnit slosování o penízeFoto: Fotobanka Freeimages

Pokud člověk potřebuje upozornit na to, že daný prodejce nedodržuje pravidla elektronické evidence tržeb, nemusí být k tomu zrovna motivován novou loterií. Většinou už to dávno udělal.  

Vášeň ze hry ve sněmovních volbách 

Zároveň existují nejrůznější kontroly, které prohřešky mají odhalovat a trestat. K tomu není potřeba pořádat Účtenkovku. Možná, že pár dokladů kvůli ní nezmizí rovnou v koši a budou přihlášeny do hry. 

Pro fungování EET to však nebude mít žádný zásadní význam. Maximálně k pobavení části veřejnosti, tedy té hravé. Ta se ráda účastní různých soutěží a zkouší, zda tím nezíská alespoň nějaké peníze. Třeba možnost prožívat vášeň ze hry ocení v blížících se sněmovních volbách. Ostatně načasování začátku loterie pár týdnů před jejich konáním k podobným úvahám přímo vybízí. 

Naši lidé rádi hrají, tvrdí to šéf hnutí ANO Andrej Babiš - Foto: Filip Jandourek

Naši lidé rádi hrají, tvrdí to šéf hnutí ANO Andrej BabišFoto: Filip Jandourek

Stát pomocí nové hry více financí do státní pokladny stejně nezíská. Naopak je bude muset vynaložit na provoz a na ceny. Z pohledu stovek miliard korun, které protékají rozpočtem, jsou to zanedbatelné sumy. Jejich vydání však nedává valný smysl.  

Lepšímu výběru daní nová loterie nepomůže a skeptický pohled části veřejnosti na elektronickou evidenci tržeb nezmění. Jejím úkolem totiž nemělo být uspokojování hráčské vášně, ale pokus narovnat podnikatelské prostředí v zemi. 

Autor:  Petr Hartman
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace