Petr Hartman: Jiří Paroubek touží po ČSSD. Ta mu dává košem

I když o něj stojí sociální demokraté na Kolínsku, o Paroubkově osudu se rozhoduje v Praze - Foto: Jana Přinosilová

I když o něj stojí sociální demokraté na Kolínsku, o Paroubkově osudu se rozhoduje v PrazeFoto: Jana Přinosilová

Více než rok byl premiérem. Potom dovedl stranu k volebnímu vítězství. Kdo z vás to má?

Právě touto řečnickou otázkou se obracel na přítomné novináře, aby jim dokázal svoji výjimečnost. Ne v momentu, kdy oznamoval svůj volební úspěch, ale v okamžiku, kdy vysvětloval svoji finanční situaci.  

Stalo se tak v době, kdy po rozvodu nebylo úplně jasné, z čeho hradí hypotéku, leasing a další platby. Řeč je o Jiřím Paroubkovi. O politikovi, který postupně dokázal proti sobě popudit nemalou část veřejnosti. Ta mu svoji nelibost vyjadřovala i házením vajíček na mítinku před volbami do Evropského parlamentu.  

V Lidovém domě nedokázali včas zareagovat na měnící se nálady lidí. Před sněmovními volbami v roce 2010 postavila ČSSD kampaň na tehdejším premiérovi a předsedovi strany. Z drtivého vítězství, které předpovídaly průzkumy veřejného mínění, se nakonec stal těsný úspěch.  

Více než rok byl premiérem. Potom dovedl stranu k volebnímu vítězství - Foto: Tomáš Adamec

Více než rok byl premiérem. Potom dovedl stranu k volebnímu vítězstvíFoto: Tomáš Adamec

Spor straně škodí 

Když se k tomu přidala neochota většiny stran sestavovat s Paroubkem vládu, přešly tyto povinnosti hned po volbách na občanské demokraty. 

Jiří Paroubek tak místo oslav zažil rychlý pád. Nestal se očekávaným premiérem a musel opustit i křeslo šéfa strany. Vzhledem k jeho ambicím se s tím nedokázal vyrovnat. Ze sociální demokracie vystoupil a vydal se ve stopách svého předchůdce Miloše Zemana.  

Snažil se svým nástupcům různým způsobem dokazovat, že byl lepším předsedou a stranu lépe řídil. Nezůstalo pouze u slov. Konkrétním činem bylo například Paroubkovo angažmá u národních socialistů. Při něm však velkou stopu v české politice nezanechal. 

Zda se mu bude lépe dařit znovu v řadách sociální demokracie, to asi nepůjde ověřit. Stranické vedení o bývalého zhrzeného předsedu nestojí a v návratu mu pomocí stanov patrně zabrání. Motivací mohou být některé jeho aktivity, které ČSSD poškozovaly.  

Petr Hartman: Jde o další případ, kdy se ČSSD musí věnovat sama sobě, což voliči nevidí rádi - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Hartman: Jde o další případ, kdy se ČSSD musí věnovat sama sobě, což voliči nevidí rádiFoto: Khalil Baalbaki

Zároveň Jiří Paroubek mizel z politického výsluní s negativním mediálním obrazem. Jeho opětovné spojování se sociální demokracií by bylo to poslední, co by strana nyní potřebovala. Momentálně se opírá o přízeň zhruba 10 procent voličů a láme si hlavu s tím, jak jich do podzimních voleb získat více. Do této strategie Jiří Paroubek příliš nezapadá, a to ani z pozice řadového člena. 

I když o něj stojí sociální demokraté na Kolínsku, o Paroubkově osudu se rozhoduje v Praze. Byť nejde o zásadní problém, spor s Paroubkem ČSSD škodí. Alespoň v tom slova smyslu, že jde o další případ, kdy se musí věnovat sama sobě, což voliči nevidí zrovna rádi. 

Autor:  Petr Hartman
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace