Petr Hartman: Kdo se dočká dříve? Sobotka, nebo Kajínek?

Petr Hartman: Nyní zbývá pouze „maličkost“. Aby hlava státu přešla ke konkrétním činům - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Hartman: Nyní zbývá pouze „maličkost“. Aby hlava státu přešla ke konkrétním činůmFoto: Khalil Baalbaki

Kdy odvolá Miloš Zeman Andreje Babiše z funkce ministra financí? Nejdříve po návratu z Číny, zněla z Hradu odpověď na tuto opakovaně pokládanou otázku.

Zároveň ji doprovázely nejrůznější podmínky. Týkaly se dohody v rámci koalice nejenom na Babišově odchodu, ale také na jménu jeho nástupce. Obě byly splněny, byť ústava nic takového nepředpokládá. Prezident republiky si je přesto kladl a premiér mu vyhověl. 

Nyní už zbývá pouze „maličkost“. Aby hlava státu přešla ke konkrétním činům. Kdy se k nim odhodlá, o tom se dá zatím pouze spekulovat. Zřejmé je to, že prezident nebude pospíchat. Zároveň se bude celou věc snažit podat veřejnosti tak, aby nevypadala jako úspěch Bohuslava Sobotky. Naznačuje to vyjádření prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. Podle něj chce Andrej Babiš požádat o odvolání ke konci května. 

Jednak z těchto slov vyplývá, že Miloš Zeman může výměnu ve vedení ministerstva financí ještě chvíli protahovat. Jednak to vyvolává dojem, že o změnách v kabinetu nerozhoduje premiér, ale odvolávaný šéf hnutí ANO.  

Andrej Babiš v čele ministerstva skončí. Totéž nelze tvrdit o jeho problémech - Foto:  ČTK, Kateřina Šulová

Andrej Babiš v čele ministerstva skončí. Totéž nelze tvrdit o jeho problémechFoto:  ČTK, Kateřina Šulová

Andrej Babiš se může s Milošem Zemanem dohodnout na jakémkoli termínu, pro jeho konec ve vládě by to však nemělo být důležité. Ústava jasně hovoří o tom, že prezident odvolává ministry na návrh předsedy vlády. A ten už od 5. května trvá na konci Andreje Babiše. 

Černý scénář 

Návrh na jeho odvolání od té doby leží na Hradě a patrně nějaký čas ležet zůstane. Hlava státu asi bude premiéra ještě nějakou dobu udržovat v napětí, možná déle než doživotně odsouzeného vraha Jiřího Kajínka, který čeká na slíbenou milost. 

Vyloučit nelze ani to, že Miloš Zeman přijde s nějakým jiným neotřelým výkladem ústavy, kterým by situaci kolem výměny ministra financí zkomplikoval. Není však reálné, že by jí zabránil. Andrej Babiš tak v čele tohoto resortu skončí. 

Totéž nelze tvrdit o jeho problémech, které ho o křeslo připravily. Korunové dluhopisy, Čapí hnízdo i uniklé odposlechy stále ještě čekají na došetření. Výměna v čele financí na jeho průběh nebude mít zásadní dopad. 

Vyloučit nelze, že Miloš Zeman přijde s nějakým jiným neotřelým výkladem ústavy - Foto:  ČTK, Radek Petrášek

Vyloučit nelze, že Miloš Zeman přijde s nějakým jiným neotřelým výkladem ústavyFoto:  ČTK, Radek Petrášek

Výsledek jednotlivých kauz naopak může výrazně ovlivnit, zda se Andrej Babiš po sněmovních volbách vrátí do křesla ministra financí, nebo se objeví v čele nové vlády. Kdyby se ukázalo, že nebyl úplně poctivý podnikatel, působení ve vysoké politice využíval ve prospěch svého byznysu, potom by mohl na podzim zamířit do opozičních lavic. 

V následujících týdnech a měsících se bude Andrej Babiš snažit udělat maximum pro to, aby se takovýto pro něj černý scénář nenaplnil. Využít se k tomu snaží i způsob svého odvolání. Ve shodě s okolím prezidenta se ho snaží prodat jako moment, o kterém rozhodl on sám a v zájmu vyřešení krize, kterou údajně nezpůsobil. 

Autor:  Petr Hartman
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace