Petr Hartman: Kdo vlastně určuje zahraniční politiku Česka směrem k Číně?

20. říjen 2016

Zahraniční politiku České republiky určuje vláda. Po rozruchu kolem setkání s dalajlamou lze pochybovat o tom, zda to platí i ve vztazích s Čínou.

Řeč je o prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů, ve kterém tuto velmoc ujišťují, že se na politice České republiky vůči ní nic nemění. Je s podivem, že to nepostřehla čínská velvyslankyně sama.

S dalajlamou si netroufl setkat se ani premiér, ani ministr zahraničí, případně předsedové obou parlamentních komor. Z jejich úst rovněž nezaznělo v posledních dnech jedno jediné slovo zpochybňující celistvost Číny.

Z výroků šéfa zahraničního odboru kanceláře prezidenta republiky Hynka Kmoníčka je zřejmé, že ji o neměnném postoji Česka k této velmoci nepřesvědčil, i když se s ní opakovaně setkal. Byť se Kmoníček snaží v médiích vytvářet kolem vzniku prohlášení mlhu, nedaří se mu zakrýt jeho iniciátora. Tím by měl být Hrad.

Nikdo z podepsaných ústavních činitelů ani nikdo z ministerstva zahraničí totiž nevystoupil na veřejnosti s tím, že by se na ně s nějakými pochybnostmi čínská strana obrátila.

Problémy sociální demokracie

Hostem moderátorky Karolíny Koubové byl Hynek Kmoníček z Kanceláře prezidenta republiky

Hynek Kmoníček ve vysílání Českého rozhlasu dokonce připustil, že o škodách ve vzájemných vztazích, které by mohlo setkání ministra kultury s dalajlamou způsobit, nelze vlastně mluvit.

Ostatně rozsah čínských investic v České republice je v rozporu s očekáváními, která byla při návštěvě čínského prezidenta v Praze vyvolána. Nesoulad mezi příslibem a realitou neodpovídá úsilí, které politici dosud vyvinuli, aby se čínským protějškům zalíbili. Jeho vyvrcholením je prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů země.

Zasazeno do zmiňovaných souvislostí vyvolává pochybnosti nejenom o tom, kdo vlastně určuje zahraniční politiku vůči Číně.

Zároveň totiž může vznikat dojem, že velká vstřícnost k této velmoci, hraničící až se servilitou, může být motivována sice ekonomickými zájmy, ale nikoli státu, nýbrž firem či jednotlivců majících vazby na Hrad. Obava z ohrožení obchodních příležitostí mohla být spouštěcím mechanismem celé akce.

Problémy sociální demokracie po podzimních volbách a snaha zabránit vyhrocení vztahů s hlavou státu mohly zase motivovat ministra zahraničí k vypracování zmiňovaného prohlášení a premiéra k jeho podpisu. Vždyť s výjimkou Miloše Zemana jsou předseda vlády i šéfové obou parlamentních komor sociálními demokraty.

autor: Petr Hartman
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.