Petr Hartman: Komárek pomáhá s Čapím hnízdem

Jak se zbavit problému s Čapím hnízdem? - Foto:  ČTK, Kateřina Šulová

Jak se zbavit problému s Čapím hnízdem?Foto:  ČTK, Kateřina Šulová

Jak se zbavit problému s Čapím hnízdem? Nalezení správné odpovědi na tuto otázku má pro Andreje Babiše hodnotu premiérského křesla ve vládě opírající se o důvěru Poslanecké sněmovny.

Zatím ji šéf hnutí ANO k dispozici nemá. Intenzivně pracuje na tom, aby recept na vyřešení tohoto problému v dohledné době získal. Jen těžko může spoléhat na to, že trestní stíhání jeho osoby bude v řádu týdnů zastaveno. Po tom, co se zpráva OLAF ocitla ve veřejném prostoru, nemůže jednoduše argumentovat tím, že všechno bylo v souladu s předpisy a zákony.  

Celá kauza tak není účelově vymyšlená. Naopak zveřejněné dokumenty posilují pochybnosti o tom, kdo byl skutečným majitelem farmy a jaké měla vazby na holding Agrofert v momentu, kdy se pro potřeby získání evropské dotace tvářila, že s ním nemá nic společného. 

Nelze pochybovat o tom, že Andrej Babiš by se s pomocí právníků dokázal účinně bránit před soudem a že by ho mohl přesvědčit o své nevinně. Problém je v tom, že k pravomocnému rozsudku by se mohl dopracovat v řádu let.  

Na jednání mandátového a imunitního výboru má zamířit bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek - Foto: zdroj: ČT24

Na jednání mandátového a imunitního výboru má zamířit bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří KomárekFoto: zdroj: ČT24

Zároveň by riskoval, že jeho verzi dění kolem farmy Čapí hnízdo by soud nemusel uvěřit. Proto se Andrej Babiš nijak nesnaží urychlit rozhodování ve sněmovně o svém vydání k trestnímu stíhání. 

Příbuzní mohou být stíháni 

Získaný čas se hodí. Například k tomu, aby se podařilo celou kauzu trochu zamlžit a znevěrohodnit dosavadní postup vyšetřovatelů a státních zástupců. Proto má na jednání mandátového a imunitního výboru zamířit bývalý detektiv Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jiří Komárek. Před poslanci má prý vysvětlit kontakty vyšetřovatele případu Čapí hnízdo s mafií. 

Byť pro to neexistují pádné důkazy, podezření už je vypuštěno do veřejného prostoru. V něm se nebudou probírat podrobnosti, ale bude v něm rezonovat zmiňované údajné spojení vyšetřovatele s mafií. Kdyby bylo skutečné, lze s jistotou tvrdit, že by současný vyšetřovatel na kauze Čapí hnízdo už nepracoval a byl by naopak trestně stíhán. 

Otázkou, na kterou dostaneme už příští týden odpověď, je, zda tento postup pomůže Andreji Babišovi k tomu, aby sněmovna nevyhověla žádosti policie. Pokud ho nevydá, neznamená to, že navždy. 

Petr Hartman: Trestní stíhání by mohlo pokračovat v momentu, kdy by Babišovi zanikl poslanecký mandát a na něj navázaná imunita - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Hartman: Trestní stíhání by mohlo pokračovat v momentu, kdy by Babišovi zanikl poslanecký mandát a na něj navázaná imunitaFoto: Khalil Baalbaki

Jeho trestní stíhání by mohlo pokračovat v momentu, kdy by Babišovi zanikl poslanecký mandát a na něj navázaná imunita. Tou se nemohou zaštiťovat Babišovi příbuzní, kteří mohou být i nadále stíháni. Znamená to, že se tímto způsobem problému s Čapím hnízdem definitivně nezbaví. 

Druhý pokus o sestavení vlády by pak mohl ukázat, zda by mu takto pozdržené trestní stíhání nepomohlo alespoň v tom, že by sehnal většinovou podporu ve sněmovně pro svoji novou vládu.  

Alespoň by se představitelé některých politických stran či hnutí mohli tvářit, že by podporovali kabinet, v jehož čele by byl premiér, který by nebyl v té době trestně stíhán. Mohli by počítat s tím, že by tomu nemalá část veřejnosti ráda věřila. 

Autor:  Petr Hartman
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace