Petr Hartman: Odpor proti elektronické evidenci tržeb volby nevyhraje

Petr Hartman: V praxi se ukázalo, že nový způsob evidence tržeb některým živnostníkům skutečně komplikuje existenci - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Hartman: V praxi se ukázalo, že nový způsob evidence tržeb některým živnostníkům skutečně komplikuje existenciFoto: Khalil Baalbaki

Zákon skládající se z několika vět se dá ve sněmovně schválit během pár hodin. Takovouto představu měl Jan Farský z hnutí Starostové a nezávislí.

Jinak by návrh na odklad spuštění dalších fází elektronické evidence tržeb nemohl chtít prosazovat těsně před koncem zářijové schůze sněmovny. Ta byla poslední v tomto volebním období. Co během ní nestačili poslanci projednat, tím se už zabývat nemohou. Platí to rovněž pro Farského návrh. 

Ten se podle očekávání nedostal ani na program jednání. Jeho zařazení společně zablokovali sociální demokraté a hnutí ANO. Například prodejci občerstvení ve stáncích, nebo advokáti či lékaři tak mohou pokračovat v přípravě na to, že od 1. března příštího roku budou muset používat elektronickou evidenci tržeb. 

Byť některé politické strany se z ní snaží učinit volební téma, není pravděpodobné, že by se hned po zformování nové sněmovny řešil tento problém. Nový způsob evidence tržeb se totiž stal běžnou součástí života. Ačkoli se v praxi ukázalo, že některým živnostníkům skutečně komplikuje existenci. 

Zákon skládající se z několika vět se dá ve sněmovně schválit během pár hodin. Takovouto představu měl Jan Farský z hnutí Starostové a nezávislí - Foto: Vendula Kosíková

Zákon skládající se z několika vět se dá ve sněmovně schválit během pár hodin. Takovouto představu měl Jan Farský z hnutí Starostové a nezávislíFoto: Vendula Kosíková

Po volbách se ukáže 

Náklady na pořízení potřebného zařízení a na provoz nejsou tak zanedbatelné, jak autoři elektronické evidence tržeb tvrdili. Pro živnostníky, kteří tržby evidují v řádu jednotek transakcí za měsíc, je tento systém svým způsobem zbytečný. Výnosy z lepšího výběru daní se v těchto případech počítají spíše v jednotkách tisíc. 

Je proto sporné, zda to vynahradí zavírání obchodů či hospod v malých obcích, které snižují kvalitu života v dané lokalitě. Přesto se kvůli tomu nekonají masové demonstrace a nemalá část veřejnosti je spokojena s tím, že je obtížnější šidit stát na daních.  

Například kauza korunových dluhopisů přitom názorně ukázala způsob, jak se vyhnout placení daní v řádu desítek až stovek milionů korun ročně. Také tento rozpor názorně ukazuje, že elektronická evidence tržeb nemůže být opatřením, které samo o sobě zamezí neplacení daní a zajistí rovné podnikatelské prostředí v zemi. 

Elektronická evidence tržeb není hlavní předvolební téma, přece jenom postoj k ní může nalákat pár nových voličů - Foto: CC0 Public domain

Elektronická evidence tržeb není hlavní předvolební téma, přece jenom postoj k ní může nalákat pár nových voličůFoto: CC0 Public domain

Není proto divu, že i hnutí ANO před sněmovními volbami připouští, že není důvod bránit se výjimkám. Ty by měly napravit nelogičnosti, které zákon v praxi odhalil. Byť na ně ještě před jeho přijetím upozorňovali například představitelé podnikatelů či vedení Hospodářské komory.  

V době kdy byl přijímán, nebylo pro jeho autory myslitelné přistoupit na různé výjimky. Po zhruba tři čtvrtě roce existence jsou už jejich prosazení nakloněni. 

Po sněmovních volbách se ukáže, zda to byla přízeň trvalá, nebo vynucená taktikou v předvolebním období. Byť elektronická evidence tržeb není hlavní předvolební téma, přece jenom postoj k ní může nalákat pár nových voličů. 

Autor:  Petr Hartman
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace