Petr Hartman: Výměna soudkyně Králové jako uplatnění práva na spravedlivý proces

Petr Hartman: Změna soudce v nepravomocně ukončeném procesu je naprosto výjimečná - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Hartman: Změna soudce v nepravomocně ukončeném procesu je naprosto výjimečnáFoto: Khalil Baalbaki

Každý člověk by měl mít právo na zákonného soudce. Nemůže si ho pochopitelně vybírat. Je mu přidělen u věcně příslušného soudu, na základě předem daných pravidel.

Až do vynesení pravomocného verdiktu by mu neměl být vyměněn, chcete-li odňat. Zaručuje se tím právo na spravedlivý proces. 

V reálném životě tomu tak většinou bývá. Změna soudce v nepravomocně ukončeném procesu je naprosto výjimečná. Přesto je možná. Názorně to ukazuje kauza údajného zneužití vojenského zpravodajství. 

Zákonná soudkyně opakovaně vyhodnocovala předložené důkazy takovým způsobem, že obžalované osvobozovala. Odvolací soud její verdikty rušil a poukazoval mimo jiné na opomíjení některých důkazů předkládaných obžalobou. Takovýto ping-pong by mohl dlouho pokračovat. 

Ústavní soudci (vpravo soudkyně Kateřina Šimáčková) zamítli stížnost tří obžalovaných proti odebrání kauzy soudkyni Heleně Králové - Foto:  ČTK, Igor Zehl

Ústavní soudci (vpravo soudkyně Kateřina Šimáčková) zamítli stížnost tří obžalovaných proti odebrání kauzy soudkyni Heleně KrálovéFoto:  ČTK, Igor Zehl

Městský soud v Praze se ho rozhodl ukončit tím, že kauzu soudkyni odňal. Aktéři případu si podle očekávání stěžovali u Ústavního soudu. To byla jejich poslední šance, jak zůstat u soudkyně, která velmi specifickým způsobem přistupovala k případu.  

Unikátní věc 

To by jim zaručilo, že jejich verze úkolování vojenského zpravodajství by byla pravdivá a jejich potrestání de facto nemožné. Postup zákonné soudkyně se nejenom podle Městského soudu v Praze, ale i podle Ústavního soudu natolik vymykal logice, že zcela neobvyklou výměnu posvětil. 

Právo na spravedlivý proces by tak mělo být uplatněno poněkud jiným způsobem. Tedy tím, že se kauzy ujme někdo jiný, který bude brát v potaz všechny okolnosti. Pochopitelně to neznamená, že by například Jana Nečasová, dříve Nagyová, Ondrej Páleník či Milan Kovanda museli být uznáni vinnými v souvislosti s údajným zneužitím vojenského zpravodajství. 

To neznamená, že by například Jana Nečasová, dříve Nagyová musela být uznána vinnou v souvislosti s údajným zneužitím vojenského zpravodajství - Foto: Filip Jandourek

To neznamená, že by například Jana Nečasová, dříve Nagyová musela být uznána vinnou v souvislosti s údajným zneužitím vojenského zpravodajstvíFoto: Filip Jandourek

Nová soudkyně může dospět ke stejnému verdiktu jako její předchůdkyně. Musela by ho však odůvodnit takovým způsobem, aby se věrohodně vypořádala se všemi předkládanými důkazy. Musela by bez pochyb vysvětlit různé rozpory ve výpovědích a vyvrátit odborné expertizy o fungování vojenského zpravodajství.  

Zkrátka brát v potaz řadu důkazů svědčících ve prospěch zneužití zmiňované tajné služby a zároveň je na základě do sebe zapadajících faktů a svědectví popřít. Soudkyni Heleně Králové se to opakovaně nepodařilo. Alespoň ne takovým způsobem, aby o svém rozsudku přesvědčila Městský soud v Praze. 

Ten naopak se svojí argumentací uspěl u Ústavního soudu. Výsledkem je svým způsobem unikátní věc. Zjednodušeně řečeno výměna zákonného soudce, která nemá vést k porušení práva na spravedlivý proces, ale vlastně k jeho naplnění. 

Autor:  Petr Hartman
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace