Petr Hartman: Zemanovce má spasit blanický rytíř František Ringo Čech

Petr Hartman - Foto: Khalil Baalbaki

Petr HartmanFoto: Khalil Baalbaki

„Pořád uvažuju o tom, že se vrátím. Chci něco změnit, ale bojovat budu, až bude nejhůř," takovým způsobem uvažoval v médiích zhruba před rokem František Ringo Čech o svém případném návratu do světa politiky. Ten aktivně opustil téměř před dvaceti lety, kdy mu vypršel poslanecký mandát za sociální demokracii.

Jak se ukazuje, podle Čecha nejhůř už je, protože začíná bojovat v politice. Připomíná tím blanické rytíře, kteří uvnitř hory Blaník spali a čekali, až bude zemi nejhůř.  

Potom se měli probudit ze spánku a vyrazit do boje proti nepřátelům, aby v Čechách nastal klid a mír. Problém Františka Ringa Čecha spočívá v tom, že v zemi není válka ani bída. Alespoň soudě podle nízké nezaměstnanosti, růstu platů, sociálnímu smíru a v neposlední řadě díky absenci tisíců uprchlíků, kteří měli zaplavit Česko. 

Františka Ringo Čecha neprobudil z politického spánku neklid v zemi, ale telefon prezidenta republiky. Nejhůř je totiž straně, ve které je Miloš Zeman čestným předsedou. Strana práv občanů, která se ještě před minulými sněmovními volbami pyšnila přívlastkem zemanovci, se v průzkumech volebních preferencí pohybuje v kategorii těch subjektů, které nedosahují ani jednoprocentní podpory a tudíž jsou de facto neměřitelní. Za přibližně dva měsíce, které zbývají do sněmovních voleb, nelze pod vedením celostátního lídra Františka Ringo Čecha očekávat zásadní změnu. 

František Ringo Čech - Foto: Khalil Baalbaki

František Ringo ČechFoto: Khalil Baalbaki

Zemanovcům nepomohl ani Zeman 

Alespoň v tom slova smyslu, že by tato svým způsobem prezidentská strana začala atakovat pětiprocentní hranici. Bez jejího zdolání může na zisk poslaneckých křesel zapomenout. 

V roce 2013 jí v tom měla pomoci podpora prezidenta Miloše Zemana. Straně práv občanů nebyla moc platná. Stačila k zisku hubeného jednoho a půl procenta. Tehdy ještě zemanovci se mohli utěšovat tím, že jim tento výsledek zajistil výplatu peněz od státu na úhradu volebních nákladů. 

Zkrátka se ukázalo, že zemanovci byli sice v nedávné minulosti užiteční k tomu, aby pomohli Miloši Zemanovi na Hrad, ale opačným směrem takováto spolupráce nefunguje. Bylo by s podivem, kdyby se na tom něco změnilo povoláním Františka Ringo Čecha do pozice celostátního volebního lídra. 

I kdyby svoji kampaň založil na své divadelní hře s názvem Na Brusel, Vávro! Na Brusel! Ta je charakterizována jako vlastenecká komedie se zpěvy a tanci o statečném boji Čechů proti bruselské tyranii. Problém je v tom, že podobnou hru voličům předvádí v různých obměnách celá řada politických subjektů.  

Platí to i o hrozbě migrace a boje proti islamizaci republiky. V uměleckém světě velmi svérázný a svým způsobem originální František Ringo Čech tak má v předvolebním boji jen malou šanci šokovat veřejnost a pomoci tím Straně práv občanů ke zdolání pětiprocentní hranice. 

Autor:  Petr Hartman
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ivan Hoffman: Ostře sledovaný prezident

  V současné slovenské politické krizi se jejím nejsledovanějším aktérem stává prezident Andrej Kiska. Média si kladou otázku, co je schopen ve své funkci proti zkorumpované vládě a zlým politikům v zájmu občanské společnosti...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ondřej Konrád: David Rath versus důkazy

  „Kdyby existoval trest smrti nebo trest doživotní práce v jáchymovských dolech, tak mi ho státní zástupce také navrhne,“ prohlásil v úterý David Rath poté, co zazněla závěrečná řeč Petra Jiráta v dalším kole vleklého...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Petr Šabata: Prezident Kiska se zachoval jinak než Miloš Zeman

  Prezident Andrej Kiska kráčí po laně napjatém nad slovenskou politickou scénou jistě a elegantně. Odmítl sice sestavu nové vlády, kterou mu přinesl pověřený premiér Peter Pellegrini, ale přitom nevyhlásil válku parlamentu,...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace