Petr Holub: Bolševismus v nás

Dobro na způsob soudobé české společnosti se prezentuje hlavně jako boj proti kouření - Foto: Honza Ptáček

Dobro na způsob soudobé české společnosti se prezentuje hlavně jako boj proti kouřeníFoto: Honza Ptáček

Čemu se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Úsloví o tom, jak lidem pomáhá zvídavost má i svou negativní variantu, která zní: „Čemu se v mládí naučíš, toho se do smrti nezbavíš.“

Ilustrací takových špatných návyků je vztah ke společnosti, jaký se pěstoval v dobách komunistického režimu. Dnes slaví velkolepý návrat, který by se dal nazvat diktaturou ctnosti, anebo třeba syndromem Girolama Savonaroly. 

Není správný výklad, podle kterého byla například normalizace 70. a 80. let minulého století obdobím, kdy neplatily vůbec žádné hodnoty. Na první pohled to tak vypadalo, protože se oficiálně vyznávalo učení marxismu-leninismu, kterému ovšem nikdo nevěřil. Lidé se starali o hmotný prospěch své rodiny a v prostředí nedostatku spotřebního zboží budovali klientské vazby, aby se ke zboží pod rukou dostali.  

Cynická snaha o konzum, dalo by se říci. Ve skutečnosti šlo o víc. Leninská ideologie měla výhodu v tom, že každému zaručovala, že koná dobro. Když se podílel na budování socialistického hospodářství, mohl dělat v osobním životě, co chtěl, přesto bylo zřejmé, že koneckonců je přece slouží vyššímu mravnímu principu.  

Právě tato ideologie budování ráje na zemi pokryla jakékoli běžné morální selhání. A zdůvodnila dokonce i likvidaci jakéhokoli nepohodlného souseda, který mě právě něčím naštval. Zmíněná touha konat dobro se probouzí i dnes, respektive je shora probouzena politiky, kteří si tak chtějí získat popularitu.  

Kdo žádá dobro 

Boj s daňovými úniky se pomocí pokladen EET a promyšleného udavačského systému soustředil na malé živnostníky - Foto:  ČTK, Michal Kamaryt

Boj s daňovými úniky se pomocí pokladen EET a promyšleného udavačského systému soustředil na malé živnostníkyFoto:  ČTK, Michal Kamaryt

Dobro na způsob soudobé české společnosti se prezentuje hlavně jako boj proti kouření a boj proti daňovým podvodům. Obě zmíněná tažení nestojí na úplně přesvědčivých myšlenkových základech. Bojovníky s kouřením je možné ocenit, přece jen na rakovinu plic ročně umře pět tisíc lidí, další tisíce kuřáků na kardiovaskulární choroby a dva až tři tisíce v důsledku pasivního kouření. 

Omezení kouření zlepšuje zdravotní stav, o tom není pochyb. Tento boj je však podivně selektivní. Jiné statistiky zase říkají, že 15 tisíc lidí ročně zemře na následky vdechování malých prachových částic, které produkují především dieselové motory z automobilů. Ovšem o zákazu dieselových motorů nebo omezení automobilové dopravy v městech se nemluví. 

Boj s daňovými úniky se pomocí pokladen EET a promyšleného udavačského systému soustředil na malé živnostníky. I tady se dá upozornit, že naprostou většinu podvodů s daněmi mají na svědomí velké firmy a finanční instituce, kterých se tažení nedotkne. 

Nejde o to, že s bojem za zdraví či za poctivost se někde začít musí. Někdy takové tažení má zakrýt třeba větší nešvar. Podstatné je něco jiného. Tažení dobra je třeba exemplárně demonstrovat a dát každému možnost, aby se účastnil třeba odsuzováním smradlavých kuřáků a zlodějských hospodských. Tím je předem omluveno všechno špatné, čeho bych se snad dopustil. 

Tento model stmeloval socialistickou společnost a také středověcí kazatelé typu Savonaroly si jeho pomocí dokázali vybudovat silnou mocenskou základnu. Kdo žádá dobro, tomu jde především právě o tu moc. 

Autor:  Petr Holub
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace