Petr Holub: Sobotka nechal ANO na ministerstvu financí. Bylo to selhání?

Petr Holub: Může být, že většina Čechů odmítá řešit složité okolnosti vládnutí. Třeba by se účasti na moci rádi vzdali - Foto: Khalil Baalbaki

Petr Holub: Může být, že většina Čechů odmítá řešit složité okolnosti vládnutí. Třeba by se účasti na moci rádi vzdaliFoto: Khalil Baalbaki

Proč premiér Bohuslav Sobotka nevyhnal z vlády a především z ministerstva financí všechny zástupce hnutí ANO? Tak zní otázka, kterou si kladou mnozí politici i novináři.

Nutno přiznat, že přitom docházejí k závěru, že Sobotka selhal. Nepřekvapí to u pravicově smýšlejících lídrů, pro které je ANO a jeho předseda Andrej Babiš hlavním nepřítelem v boji o tradiční středostavovské voliče.  

Nečekaně to však premiér schytal také od samotných příznivců hnutí ANO, konkrétně komentátorů tiskovin z Babišových svěřeneckých fondů. Ti zase tvrdí, že nás čeká pět měsíců nechutných tahanic, při kterých se budou vládní strany přetlačovat o moc a nebohým občanům nezbude než znechucení z vnitrokoaličních tahanic.  

Jako kdyby byla v podtextu lítost, že se ještě nedostavil Armageddon, při kterém se konečně vyčistí politický prostor, i kdyby to bylo za cenu, že prohraje jim blízké populistické hnutí. Kdo nepovažuje mravní rozhořčení za nejšikovnější postoj v probíhající veřejné debatě, ten logicky dojde k závěru, že premiér Sobotka zřejmě učinil dobře, když jsou jeho soupeři z pravice i ze středu politické scény tak nespokojeni. 

Proč jen neudělal Sobotka - případně jiný politik - nějaký rozhodný krok, při kterém by se vyjasnily poměry? - Foto:  ČTK, Kateřina Šulová

Proč jen neudělal Sobotka - případně jiný politik - nějaký rozhodný krok, při kterém by se vyjasnily poměry?Foto:  ČTK, Kateřina Šulová

Samotné sčítání zisků a ztrát z vládní krize je možná předčasné, protože její konec odkládá prezident Miloš Zeman, který dosud nepotvrdil navržené ministerské rošády. Rovina zisků a ztrát také není tím hlavním rozměrem aktuálních událostí. 

Za mnohem zajímavější lze považovat celkový postoj veřejnosti k rostoucímu napětí na politické scéně. Proč jen neudělal Sobotka - případně jiný politik - nějaký rozhodný krok, při kterém by se vyjasnily poměry? 

Potěšující výsledek krize 

Premiér mohl být bez milosti zlikvidován prezidentem Zemanem, ten však svou příležitost propásl, když svým chováním odradil premiéra od demise. Sobotka zase nevyhnal hnutí ANO z vlády a místo toho rozehrál zdlouhavou hru, která se skončí nejdříve říjnovými parlamentními volbami. 

Důležitější než všechny stesky je nejspíše popis aktuální situace. Při vládní krizi se neprosadil žádný politik silné ruky, jenom se nastavily mantinely předvolební kampaně, při které si to mezi sebou rozdají všechny relevantní strany a hnutí. Předběžně se dá říci, že to je nejlepší možný výsledek. 

Nad stavem tuzemské demokracie se vedou často oprávněné nářky. O jejich oprávněnosti svědčí i to, že selhání jednoho z atributů zastupitelské demokracie, tedy nezávislého tisku, bude počátkem června řešit Evropský parlament. Tyto nářky jsou svědectvím, že si Češi s touto vládní formou tak úplně nevědí rady.  

Prezident Miloš Zeman dosud nepotvrdil navržené ministerské rošády - Foto: Václav Štefan

Prezident Miloš Zeman dosud nepotvrdil navržené ministerské rošádyFoto: Václav Štefan

Třeba by byli raději, kdyby o důležitých záležitostech rozhodoval nějaký silný politik a kdyby se všechno nekomplikovalo sáhodlouhými debatami a spory jednotlivých politiků. Pro někoho jsou zbytečnou komplikací a ztrátou času i samotné demokratické volby. Proč se mám zabývat nepřehlednými tahanicemi, ze kterých je jediným výsledkem opravdu všeobecné znechucení?  

Je to nálada, která nejvíce ze všeho připomíná pondělní ráno, kdy člověk musí vstát z postele a něco dělat. Může být, že většina Čechů odmítá řešit složité okolnosti vládnutí. Třeba by se účasti na moci rádi vzdali. 

Teď však dostanou ještě jednu možnost, aby o osudu své země a společnosti sami rozhodli ve volbách. Sobotka k tomu otevřel prostor svým umírněným postojem a také tím, že se vrátil na scénu jako relevantní soupeř favorizovaného Babiše. Pokud se nestane něco nečekaného, bude to opravdu potěšující výsledek vládní krize. 

Autor:  Petr Holub
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace