Petr Holub: Vítěz nevítěz Miloš Zeman

Symbolem prvního kola prezidentských voleb zůstane provokace ukrajinské aktivistky hnutí Femen - Foto:  ČTK, Hynek Beran

Symbolem prvního kola prezidentských voleb zůstane provokace ukrajinské aktivistky hnutí FemenFoto:  ČTK, Hynek Beran

Symbolem prvního kola prezidentských voleb zůstane provokace ukrajinské aktivistky hnutí Femen. Její nečekané zjevení ve volební místnosti vyvedlo prezidenta Miloše Zemana nejen z konceptu, zčistajasna ho představilo jako dezorientovaného a zmateného starého člověka, který musel být ze situace, se kterou si neví rady a možná ji ani nechápe, zachráněn svým doprovodem.

Běžný občan odsoudí agresi vůči staršímu a zasloužilému státníkovi, ke kterému ve chvíli ohrožení pocítí sympatie a soucit, přesto se v incidentu z volební místnosti jakoby zhmotnila nevyřčená otázka letošní kampaně: Má prezident Zeman ještě dost sil, aby zvládl náročnou funkci i ve druhém období? Přece se neúčastnil ani jedné předvolební debaty a je možné, že to bylo právě ze zdravotních důvodů. 

Zřejmě právě tato pochybnost patřila k rozhodujícím důvodům, proč první kolo prezidentských voleb neskončilo suverénním vítězstvím hlavy státu. Nemá dvakrát víc hlasů než Jiří Drahoš, nemá ani o polovinu víc hlasů, než získal jeho hlavní sok. 

Petr Holub - Foto: Khalil Baalbaki

Petr HolubFoto: Khalil Baalbaki

Právě otázka fyzických a psychických sil se stane klíčovým momentem kampaně druhého kola, jak si uvědomil také Zeman a jeho štáb, když sebevědomě přijali Drahošovu výzvu k předvolební debatě. 

Výsledek prvního kola říká jasně, že nic není rozhodnuto, jak by se mohlo zdát, kdyby zisk současného prezidenta významněji překročil hranici 40 procent. Vyhráno zdaleka nemá ani Drahoš, protože před případným vítězstvím ho čeká jedna povinnost: přesvědčit příznivce kandidátů na třetím až pátém místě, ať přijdou volit i za čtrnáct dnů. 

V prvním kole uspěl zvláště z toho důvodu, že mohl vložit do hry prestiž předsedy Akademie věd, a o mnoho víc nemusel dělat. Nové hlasy však může získat jen aktivním přesvědčováním.  

Autor je komentátor serveru Echo24. 

Autor:  Petr Holub
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace