Petr Honzejk: Ovčáčkova drzost vítězí

Z pohledu zaměstnavatele dělá Jiří Ovčáček svou práci dokonale - Foto: Marián Vojtek

Z pohledu zaměstnavatele dělá Jiří Ovčáček svou práci dokonaleFoto: Marián Vojtek

Existuje drzost. Existuje velká drzost. Existuje i neuvěřitelná drzost. No pak tu máme vystoupení Jiřího Ovčáčka.

Mluvčí prezidenta vyvinul zvláštní techniku, kdy drzost přesahuje všechny rozměry, takže proti ní už vlastně nelze protestovat. Na drzost totiž můžete efektivně upozorňovat, jen pokud se rýsuje na pozadí normální komunikace.  

Když je ale tak obludná, že zabere celý obzor a zavalí komunikační prostor, přestává být rozpoznatelná jako drzost. Stává se standardní výpovědí a její obsah přijatelným faktem. 

Naposledy Jiří Ovčáček tuhle techniku aplikoval při vyjádření ke kampani vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky, která si dovolila upozornit, že i Češi byli v minulosti v situaci, kde statisíce z nich hledaly záchranu v jiných zemích. Ovčáček prohlásil, že jde manipulaci srovnatelnou s komunistickou propagandou 70. let. 

Čtěte také: Alexandr Mitrofanov: Každý mi tě, mluvčí, závidí

Od bývalého redaktora komunistických Haló novin je to taková drzost, že ji člověk vybavený standardní morálkou musí nutně vytěsnit. Kdyby to neudělal, musel by si nutně pustit písničku Karla Kryla Veličenstvo kat, kde se zpívá „Vrah o morálce káže“ a při vědomí, že přesně to dělá osoba zaměstnaná jako mluvčí prezidenta republiky, neprodleně zemřít studem. 

Na Hradě zastává významný post individuum, které se ještě nedávno nechalo krmit komunisty a teď si bere do úst slova jako svoboda a demokracie - Foto: Jolana Nováková

Na Hradě zastává významný post individuum, které se ještě nedávno nechalo krmit komunisty a teď si bere do úst slova jako svoboda a demokracieFoto: Jolana Nováková

Připustit si, že na Hradě zastává významný post individuum, které se ještě nedávno nechalo krmit komunisty a teď si bere do úst slova jako svoboda a demokracie, staví se do role vykladače smyslu československého exilu a mistruje lidi, kteří proti komunismu aktivně bojovali, skutečně není snadné. 

Jednodušší – a vlastně do jisté míry duševně sebezáchovné - je před tím zavřít oči. Stejně jako to bylo sebezáchovné v jiných případech, například při Ovčáčkových výpadech proti Ferdinandu Peroutkovi. 

Nutným důsledkem pudu mentální sebezáchovy ale bohužel je, že neuvěřitelné výroky Jiřího Ovčáčka musíme brát tak či onak vážně. Část lidí je přebírá rovnou jako fakta, část se s nimi pokouší polemizovat. Výsledky to samozřejmě nemá, protože Ovčáček s nikým ve skutečnosti nepolemizuje. Jen opakuje a rozvíjí své drzosti, takže se celý proces replikuje.  

Čtěte také: Připadám si jako voják v první linii v ostré palbě. Střílejí do mně, říká Jiří Ovčáček

Genialita téhle techniky tkví v tom, že proti ní neexistuje obrana. Tam kde drzost přestává být vnímatelná jako drzost, a protiargumenty stékají po dalších drzostech, které opět nejsou vnímány jako drzosti, nelze vyhrát. 

Výsledek? Ovčáčkovy výroky se stávají akceptovatelnými a rozleptávajíce pravdu na bláto, zatékají do všech pórů veřejného prostoru jako tekutý slovní beton, pod kterým postupně mentálně tuhne celé Česko.  

Asi není třeba zdůrazňovat, že v zemi zatuhlé v požadované pozici se pak lépe vládne. Nebo přesněji, že se lépe ovládá. Z pohledu zaměstnavatele dělá Jiří Ovčáček svou práci dokonale. 

Petr Honzejk je český novinář a komentátor Hospodářských novin. 

Autor:  Petr Honzejk
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace