Petr Honzejk: Šance Zemana a Drahoše jsou vyrovnané, dá se čekat brutální negativní kampaň

Nejistota Miloše Zemana je patrná i z toho, že nakonec změnil názor, že nepůjde do televizních debat, myslí si Honzejk - Foto:  ČTK, Michal Kamaryt

Nejistota Miloše Zemana je patrná i z toho, že nakonec změnil názor, že nepůjde do televizních debat, myslí si HonzejkFoto:  ČTK, Michal Kamaryt

Miloš Zeman vyhrál první kolo prezidentských voleb, ale není to ten typ vítězství, které by ho mohlo naplnit nadšením a optimismem. Třicet osm a půl procenta je méně, než se čekalo – jeho optimističtí příznivci předpokládali, že může vyhrát už v prvním kole, a od toho byl obhájce úřadu opravdu daleko.

Jiří Drahoš zaostal o 12 %, ale podstatnější je, že „nezemanovský tábor“, do kterého lze zařadit i Michala Horáčka, Pavla Fischera a Marka Hilšera, získal v součtu 54 % všech odevzdaných hlasů. A vzhledem k tomu, že všichni jmenovaní už Drahoše pro druhé kolo podpořili, bude to mít Zeman s obhajobou opravdu těžké. 

Nejistota Miloše Zemana je patrná i z toho, že nakonec změnil názor, že nepůjde do televizních debat. S Jiřím Drahošem se chce utkat hned ve dvou debatách. Tam by mohl mít, vzhledem k obrovské zkušenosti a rétorickému umu, navrch. Na druhou stranu, Drahoš se po postupu evidentně uvolnil, působil přirozeněji než v kampani, může překvapit. 

Komentátor Petr Honzejk - Foto: Khalil Baalbaki

Komentátor Petr HonzejkFoto: Khalil Baalbaki

Výsledek bude těsný. Bude záležet na tom, komu se podaří lépe zmobilizovat voliče. Vyšší volební účast v regionech, jako je Ústecko a Karlovarsko, kam voliči v prvním kole dorazili v menším počtu než v Praze, by hrála pro Zemana. 

Pro Drahoše by pro změnu hrálo, kdyby přiměl voliče méně úspěšných „nezemanovských“ kandidátů, aby mu dali svůj hlas. Otázkou je, zda část společnosti skutečně chápe prezidentské volby jako „referendum o Miloši Zemanovi“. 

Na základě zkušenosti z kampaně před pěti lety se dá očekávat, že začne brutální negativní kampaň, především ze strany tábora Miloše Zemana. Určitě nezůstane u toho, že Jiří Drahoš je „fíkus“. Šance obou kandidátů jsou vyrovnané. 

Autor je komentátorem Hospodářských novin. 

Autor:  Petr Honzejk
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace