Petr Honzejk: Sobotkovo pokrytectví. Mluví o obraně liberální demokracie a otevírá dveře komunistům

Petr Honzejk: Je prozápadní orientace Česka na prodej? - Foto: Jan Bartoněk

Petr Honzejk: Je prozápadní orientace Česka na prodej?Foto: Jan Bartoněk

Bylo to již delší dobu na spadnutí a je to tady. Bohuslav Sobotka otevřel náruč komunistům. Slavné Bohumínské usnesení v roku 1995, kterým si sociální demokraté zakázali společné vládnutí s extremistickými stranami, mimo jiné s KSČM, je podle Sobotky vyhaslé a strana se na něj nemusí ohlížet.

Sobotkovy argumenty? Levicové voliče zajímá, jaké budou mít platy, důchody, školy, zdravotní péči, ne nějaké usnesení staré 22 let. Žádná jiná strana se nezabývá dokola historií, dodává Sobotka. 

Proč to Sobotka dělá, je vcelku jasné. Chce dát najevo, že je schopen vytvořit silný levicový blok a odlákat tak levicové voliče Andreji Babišovi. Předsedovi ANO je to jasné, a tak nepřekvapí jeho popuzená reakce: Sobotka by se podle něj spojil třeba s ďáblem, aby se stal znovu premiérem. 

Na jednu stranu je to od člena předlistovadové KSČ Babiše, který se před krajskými volbami komunistům sám podbízel, samozřejmě vrcholné pokrytectví, ale to neznamená, že nemá svým způsobem pravdu. Spojenectví sociálních demokratů s komunisty není něco, nad čím by se dalo jen tak mávnout rukou, s tím, že se „doba změnila, tak co má být,“ jak by si to asi představoval Bohuslav Sobotka. 

Doba se totiž možná změnila, ale komunisté ne. Stále to jsou lidé zvláštního ražení. Nejde jen o ukázkové extremisty typu Marty Semelové velebící Klementa Gottwalda. Jde o celý český komunistický mainstream, který stále prokazuje, že se v lepším případě míjí s podstatou liberální demokracie, ale spíš jde vysloveně proti ní. 

Sobotka chce dát najevo, že je schopen vytvořit silný levicový blok a odlákat levicové voliče Andreji Babišovi - Foto: Filip Jandourek

Sobotka chce dát najevo, že je schopen vytvořit silný levicový blok a odlákat levicové voliče Andreji BabišoviFoto: Filip Jandourek

Důkaz? Z poslední doby můžeme zmínit například komunistický návrh, aby se do trestního zákona vrátil trestný čin příživnictví. Ano, to je ten trestný čin, který se za komunistického režimu s oblibou využíval proti nepohodlným osobám. Inu, slušné retro. Pustit tuhle mentalitu hlavním vchodem do Strakovy akademie, to by asi svoboda a ústavnost vyskočily do deseti minut zadním oknem do Vltavy. 

Pokrytec volá: chyťte pokrytce 

To ovšem není jediný problém. Sobotka říká, že by chtěl v případě volebního vítězství vytvořit nejen sociálně odpovědnou, ale i „prozápadní a proevropskou vládu.“ Je dost záhada, jak by to chtěl udělat zrovna s komunisty, když ti chtějí vystoupit z Evropské unie a z NATO. Předpokládá, že se v tomhle komunisté změní? Nebo je prozápadní orientace Česka na prodej? Nebo jak to Sobotka myslí? 

Předseda ČSSD myšlenku společného vládnutí s komunisty objahuje tím, že jeho strana s nimi už dvě volební období spolupracuje v krajích a městech. Jenže dobře si vzpomínáme, že komunální a krajskou spolupráci s komunisty ČSSD zatím vždy hájila tím, že v komunálu a krajích jde o příslovečné „opravy chodníků,“ u kterých na ideologii nesejde. A říkala, že vláda je přeci něco úplně jiného. Teď už to tedy zjevně neplatí.  

Jsme svědky pozoruhodné myšlenkové operace. Nejdřív se řekne, že komunisté můžou být kamarádi jen a pouze v komunále. A pak za pár let se úspěšný komunální kamarádšoft použije jako argument pro společnou vládu. Jak tohle jen nazvat? Uplatnění salámové metody v politice? To by bylo ještě hodně jemné.  

Celý český komunistický mainstream stále prokazuje, že se v lepším případě míjí s podstatou liberální demokracie, ale spíš jde vysloveně proti ní - Foto: Filip Jandourek

Celý český komunistický mainstream stále prokazuje, že se v lepším případě míjí s podstatou liberální demokracie, ale spíš jde vysloveně proti níFoto: Filip Jandourek

Sobotkův tah by zasloužil poněkud drsnější pojmenování. S bohumínským usnesením o zákazu vládní spolupráce s komunisty Sobotka udělal přesně to, co podle něj udělal Babiš státu s jednokorunovými dluhopisy. Příslušné sloveso začínající na „o“ zde použít nelze, ale víte jak zní. 

Je sice pravda, že Bohuslav Sobotka není prvním předsedou ČSSD, který je ochotný takto postupovat. Spolupráci s komunisty chystal už Jiří Paroubek po volbách v roce 2006 a nevyšlo to tehdy jen o fous. Ovšem na podstatě věci to nemění vůbec nic. Prodává se princip za momentální profit. 

Sobotka v poslední době rád vyčítá Andreji Babišovi pokrytectví. Má pravdu, ale jak nazvat jeho vlastní chování, když klidně řekne, že nebude respektovat usnesení vlastní strany, byť staré 22 let a nestojí mu ani za to, aby řádně navrhl a prosadil jeho zrušení? Jak nazvat to, že na jednu stranu varuje před ohrožením liberálně demokratického režimu a na druhou stranu otevírá náruč komunistům, kterým je právě tento režim proti srsti? 

Je mi líto, ale tentokrát platí, že pokrytec volá: chyťte pokrytce. 

Autor:  Petr Honzejk
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 • 21. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ivan Hoffman: Ostře sledovaný prezident

  V současné slovenské politické krizi se jejím nejsledovanějším aktérem stává prezident Andrej Kiska. Média si kladou otázku, co je schopen ve své funkci proti zkorumpované vládě a zlým politikům v zájmu občanské společnosti...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Ondřej Konrád: David Rath versus důkazy

  „Kdyby existoval trest smrti nebo trest doživotní práce v jáchymovských dolech, tak mi ho státní zástupce také navrhne,“ prohlásil v úterý David Rath poté, co zazněla závěrečná řeč Petra Jiráta v dalším kole vleklého...

   
 • 20. března  2018     Audio  rubrika: Názory a argumenty

  Petr Šabata: Prezident Kiska se zachoval jinak než Miloš Zeman

  Prezident Andrej Kiska kráčí po laně napjatém nad slovenskou politickou scénou jistě a elegantně. Odmítl sice sestavu nové vlády, kterou mu přinesl pověřený premiér Peter Pellegrini, ale přitom nevyhlásil válku parlamentu,...

   
 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace