Petr Šabata: Začátek konce slovenského neofašisty Mariana Kotleby

Petr Šabata: Dohoda proti Kotlebovi je klíčovým předpokladem pro jeho porážku - Foto: Archiv Petra Šabaty

Petr Šabata: Dohoda proti Kotlebovi je klíčovým předpokladem pro jeho porážkuFoto: Archiv Petra Šabaty

Ve slovenské politice se stal tento týden zázrak. A pokud se nepřihodí nic dramaticky zlého, budou moci demokraté v den župních voleb 4. listopadu slavit.

Župani jsou něco jako v Česku hejtmani, jen přímo volení. Před čtyřmi roky v Banskobystrickém kraji vyhrál k překvapení všech extrémista a nacionalista Marian Kotleba. Soupeři ho tehdy naprosto podcenili. 

Ve druhém kole proti němu stál místopředseda dominantní vládní strany Směr premiéra Roberta Fica, dosavadní šéf kraje a kandidát s širokou podporou dalších partají v jedné osobě – jakýsi Vladimíra Maňka. Na kampaň se úplně vykašlal, většinu času trávil coby europoslanec v Bruselu a – prohrál.  

Od té doby hvězda neonacisty Mariana Kotleby stoupá – v březnu 2016 se jeho strana poprvé dostala do parlamentu, opět k velkému překvapení všech. A už čtyři roky se slušnější politické strany hádají, kdo za jeho vzestup může. 

Před čtyřmi roky v Banskobystrickém kraji vyhrál k překvapení všech extrémista a nacionalista Marian Kotleba - Foto: zdroj: YouTube.com

Před čtyřmi roky v Banskobystrickém kraji vyhrál k překvapení všech extrémista a nacionalista Marian KotlebaFoto: zdroj: YouTube.com

Právě proto musíme dnes mluvit o politickém zázraku. Tento týden se všechny důležitější politické síly v Banské Bystrici domluvily, že podpoří proti Kotlebovi místního podnikatele Jána Luntera. Majitele rodinné potravinářské firmy, která zaměstnává 200 lidí, exportuje do sedmi zemí a pyšní se oceněními, jako je Zodpovědná firma roku. 

Přitom ještě před nedávnem to vypadalo, že dlouhá hádka neskoční a Kotleba toho zase využije. Podnikatele Luntera nejprve podpořila vládní strana Směr. To rozlítilo nejsilnější opoziční stranu SaS a odmítla stáhnout svého kandidáta. Ani další uchazeč o křeslo župana – seriózní ředitel Muzea SNP Stanislav Mičev – se nechystal vzdát svůj samostatný boj.  

Dohoda proti Kotlebovi 

Pak si nechal Ján Lunter zpracovat u renomované agentury Focus výzkum preferencí v Banskobystrickém kraji, který mu přisoudil 30 procent hlasů, Kotlebovi 22 a dalším třem kandidátům kolem deseti procent. Opoziční SaS průzkum zpochybnila, objednala si vlastní šetření a vypadalo to celé na bankrot demokracie v srdci Slovenska. 

Marian Kotleba, který vychvaluje vojenský Slovenský štát, používá fašistické symboly a mluví o nespravedlivém zvýhodňování „cikánských parazitů“ a o odchodu Slovenska z EU i NATO, tento poslanec slovenské Národní rady je úspěšný proto, že demokraté a standardní politické strany dělají velmi zle svoji práci. 

Marian Kotleba vychvaluje vojenský Slovenský štát, používá fašistické symboly a mluví o nespravedlivém zvýhodňování „cikánských parazitů“ - Foto: Matúš Tremko,  CC BY-SA 4.0

Marian Kotleba vychvaluje vojenský Slovenský štát, používá fašistické symboly a mluví o nespravedlivém zvýhodňování „cikánských parazitů“Foto: Matúš Tremko, CC BY-SA 4.0

Když před parlamentními volbami na jaře 2016 rozpoutal premiér Fico hysterii proti migrantům, ztratil část voličů, neofašisté naopak získali a dostali se do národní rady. Lidé si prostě řekli, že nebudou nakupovat u kovaříčka, když mohou přímo u kováře. 

Jen pro upřesnění – ve zmiňovaných volbách dostala Kotlebova Lidová strana Naše Slovensko osm procent hlasů, podle posledního průzkumu preferencí by ji dnes volilo 10 procent a je třetí nejsilnější stranou v zemi. V listopadových župních volbách nasazují Kotlebovci celkem 350 kandidátů, víc než většina ostatních partají, což je hnědá lavina, která musí děsit slušné Slovensko. 

Nakonec se ale daly věci do pohybu. Už v květnu podal generální prokurátor návrh na rozpuštění Lidové strana Naše Slovensko, protože je extrémistická má fašistické tendence a porušuje ústavu. Prezident Andrej Kiska o ní mluví jako o nebezpečí pro demokracii už dlouho, ale přidal se k němu i premiér Fico a další ústavní činitelé.  

A teď se tedy v baště Kotlebovců – v Banské Bystrici – všichni domluvili, že podpoří jednoho kandidáta, který má dobrou šanci porazit Kotlebu ve volbách a sebrat mu jednu významnou tribunu, z níž otravuje veřejný prostor. 

Marian Kotleba - Foto:  Český rozhlas

Samozřejmě – rozhodnou voliči 4. listopadu. Ale protože jsou tentokrát volby jednokolové – což před časem nesmyslně protlačila parlamentem vládní koalice – je dohoda proti Kotlebovi klíčovým předpokladem pro jeho porážku. 

Tento slovenský příběh s Kotlebou je poučný i pro Česko – a další země. Viděli jsme, jak to vypadá, když extrémistické síly, antidemokrati a neofašisté vcházejí do volených sborů hlavním dveřmi – a to vinou naprostého selhání slušných politiků a stran. Ale naštěstí teď vidíme i naději - nástup kotlebů není neodvratný, je možné je společným odhodlaným postupem vytlačit na okraj společnosti, kam patří. 

Autor:  Petr Šabata
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace