Radko Kubičko: Druhé kolo krajských voleb v plném proudu

První pokus o sestavení vlády patří vítězi voleb a respektuje se podle možností i jeho právo obsadit hlavní funkci - Foto: Martin Svozílek

První pokus o sestavení vlády patří vítězi voleb a respektuje se podle možností i jeho právo obsadit hlavní funkciFoto: Martin Svozílek

Zatímco pokračování senátních voleb nás čeká zase v pátek, to pomyslné druhé kolo už skončených krajských začalo – někde tak rychle, až to vzbudilo úžas. Ano, teprve povolební koaliční vyjednávání přetaví volební výsledek v reálný vliv na krajskou politiku ve funkci hejtmana, v krajských radách a dalších pozicích. A strany nejdou nepřipraveny. Jak jinak vysvětlit, že ani v tradičně křesťanských krajích nectily neděli a zahájily rovnou koaliční rozhovory?

Na to, jak o krajích někteří soudí, že mají málo viditelných pravomocí a sami voliči ocenili jejich význam nízkou volební účastí, jsou někde na změněné mocenské poměry snad až příliš diví. Rekord bezesporu vytvořili v kraji Královéhradeckém, kde prý bylo jasno o nové koalici už pár hodin po volbách. Až to vzbudilo oprávněný dojem, že ve skutečnosti o ní bylo jasno už před nimi. 

To zavdalo otázky na kulturu politického vyjednávání na krajské úrovni. V nejvyšší politice se respektuje pravidlo, že první pokus o sestavení vlády patří vítězi voleb a respektuje se podle možností i jeho právo obsadit hlavní funkci, na krajské úrovni hejtmanskou. Zbrklý postup na východě Čech zaváněl příliš okatou snahou vytlačit vítěze voleb, hnutí ANO, byť snad obsahoval i nějaké racionální důvody. Ale mediální obraz bleskové koalice byl nelichotivý, její účastníci se jevili bezmála jako spiklenci. 

Autor komentáře Radko Kubičko - Foto: Vendula Kosíková

Autor komentáře Radko KubičkoFoto: Vendula Kosíková

Daleko uvážlivěji působily ty kraje, které ponechaly vyjednávání až na první pracovní den. Největší odpovědnost spočívá zajisté na vítězích voleb, a přestože hnutí ANO je v krajích nováčkem, orientuje se dost dobře. Jeho koaliční potenciál při malém ideovém zakotvení je skoro nekonečný. Volebními výsledky poněkud spráskaná ČSSD nepřeslechla slova svého předsedy Sobotky, že důležité hlavně je, aby kraje neovládla opozice. 

Čile se proto se spoluvládním hnutím ANO domlouvá a bere ho za spojence aspoň v některých krajích. V tom Jihomoravském nebo Moravskoslezském to spíše vypadá, že se utvoří podobná koalice jako v Hradci Králové, ale tentokrát opačná: všichni proti dosavadním hejtmanům. I to ale má svou logiku – únava z dlouhého vládnutí autoritativních mužů je tu velká. 

Krajská politika je někde na pomezí mezi tou velkou a komunální. Proto se tam bohužel často objevují nešvary obou. Lidé se v krajích více znají a podobně jako v obcích mohou proto vznikat i roztodivné koalice, bez ohledu na politiku. 

Někdy to může být i pozitivní, ale přece by bylo dobře, kdyby záleželo také trochu i na programech, se kterými strany šly do voleb. Pěkně a zdálo se i upřímně to řekl předseda ODS Petr Fiala, že strana nepůjde do koalice, kde by nemohla prosadit svůj program. Také velký vítěz zlínského klání, lidovec Jiří Čunek, v podobném duchu připomněl, že nejlépe se jedná s nějak ukotvenými partnery s limity, ovšem také s těmi, kteří mají už nějaké zajímavé zaměstnání a nehledají ho v politice. 

Očekávejme tedy, že takových se při koaličních jednáních sejde co nejvíce, pro další rozkvétání českých a moravských krajů. Za týden už budeme zase chytřejší. 

Autor:  Radko Kubičko
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace