Radko Kubičko: Před dvaceti lety vznikla Šestka

Český rozhlas 6 - Foto: Vendula Kosíková

Český rozhlas 6Foto: Vendula Kosíková

Vysílá Český rozhlas 6 na vlnách Svobodné Evropy, ozvalo se před dvaceti lety. Možná to tak nevypadalo, ale něco se tím změnilo. Český rozhlas získal svou první stanici ryze mluveného slova, zpravodajskou a publicistickou, prakticky bez hudby.

Na jejím založení se kromě jmenovaných podílely tehdejší zahraniční stanice, vysílající česky a slovensky, což byl pozitivní pozůstatek z dob totality, kdy rozhlasové vlny prorážely informační železnou oponu.  

Především to byla velmi kvalitní britská BBC, ale také stanice populární už za komunistického režimu Deutsche Welle z Kolína nad Rýnem a Hlas Ameriky z Washingtonu. Připojilo se i slovenské vysílání Svobodné Evropy, právě se přemisťující z bavorského Mnichova do Prahy.  

Vznikla tím velká mediální síla, kterou tehdejší česká postkomunistická scéna ještě nebyla schopna vyvinout. Taky sledovanost se pohybovala kolem na dnešní dobu neuvěřitelných dvou set tisíce denních posluchačů, ovšemže v době, kdy se lidé o politiku ještě krátce po listopadu 1989 zajímali extrémně.  

Zásluhu na vytvoření Šestky mají hlavně dva mužové, tehdejší generální ředitel Českého rozhlasu Vlastimil Ježek a prezident vysílání Rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček, které po odtržení od mateřské mnichovské centrály sídlilo od června 1994 na nejtradičnější rozhlasové adrese, na Vinohradské 12.  

Čtěte také: Před 20 lety začal vysílat Český rozhlas 6/Rádio Svobodná Evropa. Unikátní projekt v Evropě, hodnotí bývalý generální ředitel

Svobodná Evropa původně pozvala Český rozhlas 6 na své vlny, proto ono ohlášení, ale už dva roky poté tomu bylo obráceně, zahraniční stanice vysílaly plně na vlnách Českého rozhlasu. Ředitel Ježek o tom často hovořil, že se mu nechtělo přepínat mezi jednotlivými velmi kvalitními zahraničními rozhlasy a tak je shromáždil na svou jednu vlnu. Položil tak základ tradici stanice mluveného slova. 

Vysílá Český rozhlas 6 na vlnách Svobodné Evropy, ozvalo se před dvaceti lety - Foto: Marián Vojtek

Vysílá Český rozhlas 6 na vlnách Svobodné Evropy, ozvalo se před dvaceti letyFoto: Marián Vojtek

Její převažující částí bylo vysílání Svobodné Evropy, ale své pořady začal přidávat i Český rozhlas. Z Německa i Spojených států jsme slyšeli ukázku tamní žurnalistiky, výhodnou bylo, že se pravidelně ozývala i slovenština, která tehdy ještě byla brána pro mnohé Čechy jako druhý mateřský jazyk.  

A vše tvrdila česká redakce BBC, se svou neustálou obavou, jestli se neocitla v nepřijatelné společnosti, jestli Český rozhlas 6 je dostatečně britsky veřejnoprávní a jestli jiné zahraniční stanice snad nesklouzávají k nějaké formě vládní propagandy, nevyváženosti a nemají-li nějakého exkluzivního hosta dřív.  

Vysílali jsme tehdy i náš tradiční publicistický pořad Události a názory, který si pod názvem Názory a argumenty ponechal Český rozhlas dodnes a také ho dnes právě slyšíte na stanici Plus. Jeho tradice se odvíjí už od legendárního českého novináře Ferdinanda Peroutky, který ho založil po vzniku Svobodné Evropy.  

Kritické komentáře k aktuální politickým otázkám jsou dodnes jeho obsahem a s kolegy se snažíme i v nové době naplnit tuto tradici.  

Čtěte také: Nevážíme si demokracie, varuje kampaň

Ta se samozřejmě mění a o politiku a její reflexi už dnes není takový zájem, jako v roce 1995. Pořad i celá stanice prošly mnohými proměnami, hlavní tíhu vysílání přitom zcela přirozeně přebíral Český rozhlas.  

Zahraniční rozhlasy postupně byly zrušeny, nakolik jejich vysílatelé uznaly Českou republiku plně demokratickou a zaměřily se na jiné priority. Naposledy byla zrušena samotná česká Svobodná Evropa a Český rozhlas pokračoval ve vysílání už samostatné stanice, její první znělka se shodou okolností ozvala také 1. října 2002.  

Konec českého vysílání Rádia Svobodná Evropa - Foto: Archiv RFE

Konec českého vysílání Rádia Svobodná EvropaFoto: Archiv RFE

Velkou škodou pro mnohé bylo i zrušení českého vysílání BBC, ale i jeho tradici převzaly částečně veřejnoprávní Český rozhlas i Česká televize. Jako by se naplnila slova, se kterými se loučila Svobodná Evropa: V dobách totality jsme vysílali za Československý rozhlas, nyní bude Český rozhlas vysílat za nás. 

I když původní nápad měl i mnohé kritiky, kterým se nelíbilo spojení veřejnoprávních stanic a těch, placených ze státních rozpočtů, přece nejdůležitější, co zbylo po tom všem, je tradice stanice mluveného slova, která dodnes pokračuje na Českém rozhlase Plus.  

Vše je dnes jiné a tak i podobná stanice je jiná. Stanice, které ji původně zakládaly, nesly v sobě přece jen více dobového patosu boje za demokracii a ještě čerstvého boje proti totalitě a v tom byla tehdy asi jejich veřejnoprávnost.  

Nyní ale už rozhlas má jiné úkoly a jediné, co můžeme připomenout, že už naštěstí není nutno vysílat ze zahraničí a tak to doufejme také zůstane. 

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu. 

Autor:  Radko Kubičko
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace