Radko Kubičko: Sobotka ve straně smetl oponenty, ve volbách to bude těžší. Ještě těžší po nich

Radko Kubičko: Absolutní moc může velmi brzy znamenat i absolutní odpovědnost - Foto: Khalil Baalbaki

Radko Kubičko: Absolutní moc může velmi brzy znamenat i absolutní odpovědnostFoto: Khalil Baalbaki

Svým způsobem mohla ČSSD za svůj víkendový 39. stranický sjezd ušetřit. Stačilo, aby dosavadní předseda a premiér Bohuslav Sobotka si sám vybral své vedení a určil mu programové priority.

Většina delegátů respektovala taktiku, že něco přes půlrok před volbami by bylo velmi riskantní přepřáhnout, zaexperimentovat nebo hledat nové tváře a myšlenky. Sobotka v zásadě úspěšně dovedl stranu do vlády, křesla premiéra, a ač považován za necharismatického politika, podobného robotovi, obratně manévroval a ustál útoky svých oponentů.  

Ti se stáhli a nechali Sobotkovi prostor. Ale nezmizeli a dali o sobě vědět kandidaturou Jeronýma Tejce do funkce prvního místopředsedy, kde získal přes třetinu delegátů. I proti samotnému Sobotkovi, ač byl na předsedu kandidátem jediným, hlasovala o něco menší třetina. To není málo. 

Předseda Sobotka to přesto považuje za silný mandát a ani jinak nemůže, není už cesty zpět. Vzal na sebe nyní plnou odpovědnost, vsadil vše a hraje o všechno. Uspět v podzimních volbách bude ale těžší než ovládnout stranu. 

Bohuslav Sobotka vzal na sebe nyní plnou odpovědnost, vsadil vše a hraje o všechno - Foto:  ČTK, Václav Šálek

Bohuslav Sobotka vzal na sebe nyní plnou odpovědnost, vsadil vše a hraje o všechnoFoto:  ČTK, Václav Šálek

Stranická opozice mu zůstává a bude ve střehu, jak se bude dařit. Je přitom otázka, do jaké míry bude strana jednotná ve volební kampani, jestli se nezopakuje situace stará čtyři roky, která vyvrcholila lánskou pučistickou schůzkou. Sobotka to dobře ví a vyzýval k jednotě, bez které voliči většinou dávají stranám za vyučenou. Ale Sobotka má nyní mandát ne na stanovami určené dvě léta, ale jen na půlrok. Už na podzim se teprve bude lámat chleba. 

Absolutní moc a absolutní odpovědnost 

Scénářů není mnoho a žádný není moc příznivý. Sobotka sází na další volební vítězství, třebas i těsné nad hnutím ANO Andreje Babiše. Poté by snad bylo možné i přes vzájemnou nevraživost pokračovat v dosavadní koalici. Proti této variantě ale mluví současné průzkumy, které ANO favorizují a také pozice třetího partnera KDU-ČSL nemusí být pevná, zvláště, uskuteční-li se odvážná koalice s hnutím STAN. 

Jiné varianty pak budou přímo znamenat Sobotkův politický konec. Prohra ve volbách s hnutím ANO aktivizuje stranickou opozici a pak se do jejího čela někdo už navážno postaví. 

Sestavit jinou koalici, například všichni proti ANO je také nepravděpodobné, je proti tomu volební matematika. 

Sobotka si to ve straně uměl zařídit dobře a ovládl vše - Foto: Radko Kubičko

Sobotka si to ve straně uměl zařídit dobře a ovládl všeFoto: Radko Kubičko

Jenže pak tu je také tradiční historická zkušenost, že volby v České republice dopadají zcela jinak, než se čeká. Možná je to i zlomyslnost voličů, že se nakonec rozhodují schválně jinak, než to dopředu rozebírají analytikové a komentátoři a uvádí se krásný příklad někdejšího předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, o kterém se nepochybovalo, že bude pokračovat jako premiér v levicové koalici s KSČM, aby se pak hned po volbách nečekaně poroučel do politického důchodu. Nyní se naopak všeobecně očekává, že Sobotka může lehce skončit. 

Ale. Bohuslav Sobotka se doslova v parlamentních kuloárech narodil a začínal ve vysokých funkcích už za premiérování Miloše Zemana a postupně přežil mnoho svých stranických souputníků. Často je považován za slabého politika, i svými soupeři, a výsledek je, že je tu na rozdíl od nich pořád. Třeba právě to je jeho dlouhodobá výhoda, že je podceňován. 

Ve straně si to teď uměl zařídit dobře a ovládl vše. Ale - druhé ale, proti tomu prvnímu. Absolutní moc může velmi brzy znamenat i absolutní odpovědnost. 

Sjezd ČSSD - Foto:  ČTK, Vít Šimánek

Autor:  Radko Kubičko
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace