Radko Kubičko: Zemřela Květa Neradová

Publicistka Květoslava Neradová - Foto: Paměť národa

Publicistka Květoslava NeradováFoto: Paměť národa

Paní profesorku Květu Neradovou jsem poznal krátce, ale intenzivně. Když šéfredaktor Českého rozhlasu 6 Ivan Štern po konci Rádia Svobodná Evropa v roce 2002 sestavoval program pro už samostatnou Šestku, angažoval ji pro pořad Kořeny, který se měl věnovat monoteistickým náboženstvím, nakolik toto téma ho zjevně fascinovalo.

Přiznám, že jsem o ní tehdy věděl jen málo, že se věnovala křesťanské teologii, že s Tomášem Halíkem založila poloilegální sdružení Vigilie, vedla bytové semináře, že byla za komunistického režimu za svou křesťanskou orientaci sledována Státní bezpečností, že po Listopadu 1989 zakládala s požehnáním tehdejších církevních kruhů Vyšší odbornou školu publicistiky, když předtím už poněkolikáté odešla z fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy. 

Často o tom vyprávěla s humorným nadhledem, kterak ji nakonec ze školy titíž lidé, kteří byli myšlence školy nakloněni, bez skrupulí vyprovázeli. S pobavením vzpomínala i na jednoho z nepřehlédnutelných učitelů, který se později stal smutným hrdinou aférky na ministerstvu školství za ministra Dobeše. 

Přesto tu zanechala neopominutelnou stopu a je až neuvěřitelné, kolik ze současných známých žurnalistů se k ní hlásí. Přátelská atmosféra, která tu za jejího vedení panovala, přála zjevně tvůrčímu kvasu i novým talentům. 

Čtěte také: Práce a křesťanství: křesťanský rozměr Svátku práce

Zmiňovala se ale také občas i o svém životě, zaujala mě například její vyprávění, jak se jí žije v samém srdci hlavního města a jak i dříve se svými rodiči žila nedaleko od pražského Karlova i Václavského náměstí a se sousedy tam v době nedostatku potravin pěstovali různá hospodářská zvířata, prakticky uprostřed města. 

Citlivě, kriticky i dojemně jsme se s Květou Neradovou v roce 2005 rozloučili s charismatickým papežem Janem Pavlem II. - Foto:  www.johannespaulii.va

Citlivě, kriticky i dojemně jsme se s Květou Neradovou v roce 2005 rozloučili s charismatickým papežem Janem Pavlem II.Foto:  www.johannespaulii.va

Ale ke skutečné spolupráci s ní jsem se dostal až na Vánoce téhož roku 2002, kdy se zrodil nápad vyplnit tento náš pořad komentářů a analýz o svátcích něčím jiným než aktuální publicistikou. A tak jsme začali s režisérkou Hanou Vohryzkovou natáčet podle výběru profesorky Neradové díla českých básníků. 

Nejprve to bylo s tématem Vánoc, pak jsme přirozeně pokračovali Velikonocemi, svátkem svatých Cyrila a Metoděje, svatého Václava a opět Vánoc. Tak se zrodil náš rozhlasový sváteční kalendář v pořadu Názory a argumenty. 

Její pořady se staly v reprízách pravidelnou a trochu jistě i svéráznou součástí svátečních vydání a naposledy jsme z tohoto vzácného archívu čerpali i o loňských Vánocích. Jí vybranou báseň Františka Lazeckého v podání dnes už také zesnulého kolegy Jaroslava Čmehila jste, vážené posluchačky a vážení posluchači, slyšeli na Štědrý den už po čtrnácté.  

Čtěte také: Vánoce v české historii a politice

Profesorka Květa Neradová pořady uváděla a texty básníků rozšiřovala i o další díla českých intelektuálů. 

Bibli znala Květa Neradová dokonale a nikoliv jen nazpaměť. Ovládala všechny její zákruty i výklady, snad jen o něco méně dokonale, než její samotní tvůrci - Foto:  Comstock Images

Bibli znala Květa Neradová dokonale a nikoliv jen nazpaměť. Ovládala všechny její zákruty i výklady, snad jen o něco méně dokonale, než její samotní tvůrciFoto:  Comstock Images

Často jsme spolu hovořili o vztahu ke křesťanství a bylo jasné, že její přístup je velmi tolerantní, nekonformní, s odporem k sektářství, k mocenskému zneužívání jakékoliv ideologie, včetně křesťanské myšlenky. Oficiální církevní autority by z jejích úvah asi radost neměly, ale o to více je prožívala a o to více byly přitažlivější i pro druhé. Byla vždy pro živý výklad všech křesťanských i církevních idejí a zásad a ironizovala jejich nekritické a účelové používání. 

Nakonec jsme se proto vrhli i do kontroverzně křesťanského svátku Mistra Jana Husa 6. července a vznikl z toho skvělý, trochu svátečně oslavný, ale zároveň kritický pořad, kde Husovy myšlenky předčítal kolega Martin Štěpánek. A zcela nakonec připravila Květa Neradová pořad i ke Svátku práce 1. května, s tradicí ryze socialistickou, ale ke kterému se nakonec přihlásili i katoličtí křesťané svátkem svatého Josefa dělníka. 

Zcela citlivě, taktéž kriticky i dojemně jsme se také společně s ní v roce 2005 rozloučili s charismatickým papežem Janem Pavlem II., když velmi pohotově a žurnalisticky zareagovala na jeho úmrtí pásmem z jeho díla i z Bible, stejně jako hodnocením jeho osoby i historické role při pádu komunistických východoevropských režimů. 

Čtěte také: Malá pocta velkému člověku

Bibli znala naprosto dokonale a nikoliv jen nazpaměť. Ovládala všechny její zákruty i výklady, snad jen o něco méně dokonale, než její samotní tvůrci. 

Jestli Lída Rakušanová včera ukončila náš pořad slovy, že profesorka Květa Neradová bude chybět, pak je to nutné jen podepsat. 

Autor:  Radko Kubičko
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace