Richard Seemann: Erupce antisemitismu vypukla nejen v Německu

Plačící žena na propalestinské demonstraci v Berlíně - Foto:  ČTK/AP, Markus Schreiber

Plačící žena na propalestinské demonstraci v BerlíněFoto:  ČTK/AP, Markus Schreiber

Nenávist ovládá již po dva týdny německé ulice, konstatuje celoněmecká rozhlasová stanice Deutschlandfunk. Přitom propukla v okamžiku, kdy se celá země bez rozdílu národnosti a vyznání objímala v euforii z toho, že Německo získalo titul mistra světa v kopané.

Komentátoři poznamenávají, že ovzduší připomíná situaci před 80 lety, kdy se cílem stali Židé, kteří se i dnes obávají vyjít na ulici, aby nebyli napadeni, jak se stalo jejich spoluvěřícímu, který měl na hlavě kipu. Slovy komentátora stanice jsou základní práva v nebezpečí a konec nenávisti není na obzoru. 

V Berlíně skandovali demonstranti, že „Židé jsou zbabělá prasata“, v Essenu byla izraelská vlajka pomalována hákovým křížem, v Brémách dominoval plakát „Zastavte holocaust v KZ Gaze“. V Norimberku byla filiálka jednoho Fast Foodu vzata útokem, protože je údajně v „židovských rukách“. 

Na demonstracích vlají převážně prapory džihádu, jehož stoupenci skandují „Alláh je veliký“ a „Izraelci jsou vrahové dětí“. 

Čtěte také: Gita Zbavitelová: Protiizraelské demonstrace, nebo nenávist vůči Židům?

Protidemonstranti jsou pravidelně napadáni a v Berlíně musela policie chránit izraelský turistický pár. Na to se nabalují poštvaní mladí přistěhovalci, jakož i levicoví mírotvorci a neonacisti, kteří programaticky označují Židy za původce situace v Gaze. 

Demonstrace v Berlíně proti izraelskému vojenskému zásahu v Gaze. Nápis na transparentu: "Zabíjení dětí není sebeobrana" - Foto:  ČTK/AP, Markus Schreiber

Demonstrace v Berlíně proti izraelskému vojenskému zásahu v Gaze. Nápis na transparentu: "Zabíjení dětí není sebeobrana"Foto:  ČTK/AP, Markus Schreiber

Tisk poukazuje na to, že reakce vládních představitelů na tento stav přišla teprve poté, co antisemitské erupce propukly plnou silou. Poslanci, ministři a představitelé vládního aparátu na to reagovali velmi vlažně, na což poukázal i spolkový prezident Joachim Gauck. 

„Suché konstatování nestačí k překonání nemluvnosti za situace, kdy příkopy jsou již příliš hluboké,“ prohlásil. Kritizovaná byla i policie, která zdůvodňovala, že nezasáhla proti antisemitským výpadům, tím, že nechtěla situaci ještě více vyostřit. 

Antisemitské výtržnosti zasáhly i Rakousko, kde došlo k napadení izraelských fotbalistů Maccabi Haifa v Bischofshofenu. Utkání s OSC Lille bylo přerušeno demonstranty pod palestinskými vlajkami. 

Nejvyšší rakouští představitelé v čele se spolkovým kancléřem Wernerem Faymannem odsoudili tento incident a následné utkání s německým mužstvem SC Paderborn bylo pak odřeknuto. 

Čtěte také: Jan Fingerland: Kerry na Blízkém východě aneb Tma na konci tunelu

Demonstranti s antisemitskými hesly zaplavili i ulice ve švýcarském Curychu a Lausanne. Představitel židovské obce v Ženevě konstatoval, že situace byla vyvolána současným konfliktem v Gaze. 

Ten se stal v neděli v Berlíně podnětem pro uspořádání společné modlitby Židů, křesťanů a muslimů za mír na Blízkém východě. Nešlo jen o symbol. Na tomto místě se totiž buduje společný dům těchto tří největších monoteistických náboženství. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace