Richard Seemann: Martin Schulz triumfoval na volebním sjezdu SPD

Richard Seemann: Nikdy od doby Willy Brandta nebyla strana tak sjednocena, aby všechna její křídla podporovala jednomyslně svého lídra - Foto: Khalil Baalbaki

Richard Seemann: Nikdy od doby Willy Brandta nebyla strana tak sjednocena, aby všechna její křídla podporovala jednomyslně svého lídraFoto: Khalil Baalbaki

Kandidát na nového předsedu Sociálně demokratické strany Německa SPD a jejího kandidáta na spolkového kancléře Martin Schulz dosáhl dosud nevídané stoprocentní podpory od delegátů nedělního mimořádného sjezdu strany.

V tajných volbách obdržel 605 hlasů, když tři byly neplatné. Jak poznamenává pondělní tisk, kde dominuje toto téma, ještě nikdy od roku 1949 nezačal volební nástup SPD tak nečekaně strhujícím dojmem. Nikdy od doby Willy Brandta nebyla strana tak sjednocena, aby všechna její křídla podporovala jednomyslně svého lídra. 

Kandidátský 77minutový projev u pultíku nesoucí jeho heslo „Přišla doba pro více spravedlnosti“ zahájil slovy, že je pátým dítětem prostých a velmi slušných lidí. Projev přerušovaný potleskem byl věnován především sociálnědemokratickým představám reformních kroků, po vítězství v podzimních spolkových volbách.  

Od podpory rodin s dětmi přes tvrdě pracující střední vrstvu až po staré lidi, kteří ve svém životě poctivě pracovali. Neopomenul ani na nutnost bezplatně zajistit ty, kteří se vzdělávají, studenty počínaje, až po ty, kteří se nutně potřebují pro svou práci rekvalifikovat. 

Martin Schulz na sjezdu SPD v Berlíně - Foto:  ČTK/AP, Michael Sohn

Martin Schulz na sjezdu SPD v BerlíněFoto:  ČTK/AP, Michael Sohn

Lehké váhy 

I když se se zahraniční politikou zabýval jen okrajově, tvrdě kritizoval vlády ve Spojených státech, Turecku, Maďarsku a Polsku, které provádějí pro sociální demokracii nepřijatelnou antidemokratickou politiku. Nepřátelům svobody, jak Schulz prohlásil, je nutno se jasně postavit a označil za nepřijatelné obviňování spolkové republiky tureckým prezidentem z nacismu. 

Jak poukazují političní analytici i komentátoři, Schulz však nepřednesl delegátům žádný program, s kterými půjde do voleb s odkazem, že se tak stane na červnovém sjezdu strany.  

To však nebylo ani jeho cílem, protože měl zazářit jako kandidát na kancléře, před nímž tehdy jeho předchozí usilující Peer Steinbrück a současný prezident Frank-Walter Steinmeier byli jen lehkými váhami.  

A pokud jde o současnou spolkovou kancléřku, vedle něho působí - jak poznamenal komentátor Nordwest-Zeitung - jako opotřebovaná. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace