Richard Seemann: V Německu začnou jednání o velké koalici

Zleva Horst Seehofer, Angela Merkelová a Martin Schulz se domluvili na zahájení koaličních jednání - Foto:  ČTK/AP, Michael Sohn

Zleva Horst Seehofer, Angela Merkelová a Martin Schulz se domluvili na zahájení koaličních jednáníFoto:  ČTK/AP, Michael Sohn

Po více jak dvacetihodinovém závěrečném maratonu v Německu se unionistické křesťanské strany CDU/CSU a sociální demokraté dohodli, že zahájí jednání o velké koalici.

Vyjednavači třech stran se v pátek dopoledne po pěti dnech jednomyslně dohodli na dokumentu, který vytyčuje cíl k této metě.  

Na následné tiskové konferenci, na které vystoupili šéfové tří stran, spolková kancléřka Angela Merkelová zdůraznila, že jednání, která jsou schválena vedoucími grémií strany, otevřela cestu k černo-červené koalici a měla by vést k vytvoření stabilní vlády. 

Jejich cílem je, aby lidé i v dalším desetiletí mohli dobře žít v Německu. Šéf bavorských sociálů Horst Seehofer prohlásil, že je s výsledkem jednání nanejvýš spokojen.  

Martin Schulz bude muset přesvědčit 21. ledna mimořádný sjezd strany - Foto:  ČTK/AP, Markus Schreiber

Martin Schulz bude muset přesvědčit 21. ledna mimořádný sjezd stranyFoto:  ČTK/AP, Markus Schreiber

Rozhodne Martin Schulz 

Natolik, že v pondělí předsednictvo CSU nejen schválí předložený dokument, ale bude považovat za zbytečné, aby jej schvaloval sjezd strany. Předseda sociálních demokratů Martin Schulz vyjádřil přesvědčení, že bylo dosaženo vynikajících výsledků. 

28stránkový dokument obsahuje závazek, že počet imigrantů nepřekročí v roce počet 220 tisíc. Vláda se vrátí k paritnímu financování zákonného zdravotního pojištění, o který se bude podílet zaměstnavatel se zaměstnancem. Stabilizovat se bude úroveň důchodů, která bude odpovídat do roku 2025 výše 48 procent průměrné mzdy.  

Vláda nebude zvyšovat žádné daně a solidární příspěvek bude postupně rušen a to tak, aby v následujícím volebním období byl zrušen u 90 procent poplatníků. Na straně druhé je Německo připraveno zvýšit příspěvky na strukturální reformy eurozóny s cílem hospodářské a sociální stabilizace.  

Richard Seemann: Hlavní slovo bude mít při prosazení společných vládních plánů Martin Schulz - Foto: Khalil Baalbaki

Richard Seemann: Hlavní slovo bude mít při prosazení společných vládních plánů Martin SchulzFoto: Khalil Baalbaki

Celostátně rozšíří zákaz pěstování geneticky upravených rostlin, zakáže export zbraní do Jemenu, ale také rozšíří výdaje pro výzkum a rozvojové programy. V příštích letech zvýší výstavbu bytů o pětinásobek, což je jeden a půl milionu. 

Hlavní slovo bude mít při prosazení společných vládních plánů Martin Schulz. Bude muset přesvědčit 21. ledna mimořádný sjezd strany, aby schválili zahájení koaličních jednání a následný vládní program v stranickém referendu. 

Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace