Robert Schuster: Evropští sociální demokraté, ohrožený politický druh

V řadě evropských států proběhly v minulých měsících parlamentní volby, které měly jedno společné: tradičně silné sociálnědemokratické strany při nich utrpěly výprask (na snímku šéf italské Demokratické strany Matteo Renzi) - Foto:  ČTK/AP, Alessandra Tarantino

V řadě evropských států proběhly v minulých měsících parlamentní volby, které měly jedno společné: tradičně silné sociálnědemokratické strany při nich utrpěly výprask (na snímku šéf italské Demokratické strany Matteo Renzi)Foto:  ČTK/AP, Alessandra Tarantino

V řadě evropských států proběhly v minulých měsících parlamentní volby, které měly jedno společné: tradičně silné sociálnědemokratické strany při nich utrpěly výprask. Někdy dokonce tak velký, že jejich další existence je vážně ohrožena.

To platí zejména pro nizozemské nebo francouzské socialisty, kteří se loni zmohli pouze na jednociferné výsledky. Jejich kolegové v Česku, Rakousku nebo Německu na tom nejsou o moc lépe. Pro všechny platí, že jsou přímo světelné roky vzdáleni od dřívějšího postavení, kdy bývali ve svých zemích dominantními politickými stranami.  

Přitom problémy současného světa související s budoucími změnami pojetí a uspořádání práce, s prohlubováním majetkových rozdílů ve společnosti, případně i celosvětovými fenomény typu migrace, přímo volají po řešeních bez zkratkovitého radikalismu. Čili po politických stranách, které dokáží být zprostředkovateli kompromisů a nedělí svět, případně společnost na přátele a nepřátele. 

Umírněně levicové strany byly v minulých desetiletích úspěšné proto, že dokázaly propojovat tři hlavní složky společnosti: dělníky, případně lidi pracující za nízkou mzdu, dále lidi, kteří měli své produktivní období již za sebou a nakonec i představitele tak zvané nové střední třídy, kteří často díky systému bezplatného vzdělání dosáhli ekonomického a společenského vzestupu.  

Řešením by bylo vydat se směrem, který již nějakou dobu propagují britští labouristé. Na snímku šéf labouristů Jeremy Corbyn - Foto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0,  RevolutionBahrainMC

Řešením by bylo vydat se směrem, který již nějakou dobu propagují britští labouristé. Na snímku šéf labouristů Jeremy CorbynFoto: Wikimedia Commons CC-BY-3.0, RevolutionBahrainMC

Tato koalice se ale začala postupem času rozvolňovat. Klasických dělníků ubývalo s tím, jak se vlivem globalizace přesouvala celá výrobní odvětví kvůli nižším výrobním nákladům dál na východ. Nová střední třída se zase často snažila vymanit ze závislosti na svém původu a začala hlasovat pro nová politická hnutí jako například Zelené.  

Jak zachránit sociálnědemokratický proud 

Takže sociálním demokratům nakonec zůstali pouze senioři, jejichž podíl se navíc kvůli vyšší životnosti zvyšoval, čímž také zároveň narostly nároky na podporu ze strany státu. 

Budou-li chtít sociálnědemokratické strany hrát v budoucnu ještě nějakou roli, budou muset ze všeho nejdřív vytvořit novou voličskou koalici. Například takovou, jež se ujme lidí, kteří dlouhodobě hledají práci, případně přecházejí z jednoho časově omezeného kontraktu do druhého.  

Znamená to ale také brát vážně ty, kteří se obávají migrace a jejího negativního vlivu na pracovní trh, zkrátka voličů, kteří v minulosti raději vyslyšeli nejrůznější populisty, slibující často zcela nereálné věci. A zřejmě dalším ústředním bodem jejich budoucích programů budou muset být požadavky na vyšší daně pro majetné a korporace.  

Robert Schuster: Nic sociálním demokratům neublížilo v očích jejich voličů víc, než když snižovali před globální finanční krizí daně a následně pak zachraňovali banky a firmy z veřejných rozpočtů - Foto: Khalil Baalbaki

Robert Schuster: Nic sociálním demokratům neublížilo v očích jejich voličů víc, než když snižovali před globální finanční krizí daně a následně pak zachraňovali banky a firmy z veřejných rozpočtůFoto: Khalil Baalbaki

Nic totiž sociálním demokratům neublížilo v očích jejich voličů víc, než když snižovali před globální finanční krizí daně a po splasknutí bubliny následně zachraňovali banky a firmy z veřejných rozpočtů. 

V konečném důsledku to znamená vydat se směrem, který již nějakou dobu propagují britští labouristé. Nemusí se zajít až tak daleko a požadovat, aby všechno, co se v 90. letech privatizovalo, bylo opět znárodněno. Avšak bez obratu směrem k větší roli státu, se případná renesance sociálnědemokratických stran neobejde. 

Vyklidí tím pochopitelně prostor ve středu spektra a bude pro ně obtížnější vstupovat do koalic s pravicí. Možná se budou muset ve volbách smířit s maximálně 15 procenty hlasů. Ale mohla by to být cesta, jak zachránit sociálnědemokratický proud, tento ohrožený politický druh. 

Autor:  Robert Schuster
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace