Robert Schuster: Helmut Kohl odešel. A s ním definitivně i staré Západní Německo

Helmut Kohl v roce 1990 - Foto:  ČTK/AP

Helmut Kohl v roce 1990Foto:  ČTK/AP

Zřejmě žádný vrcholný politik Spolkové republiky Německo nebudil u svých spoluobčanů tak silné vášně, jako její šestý kancléř Helmut Kohl, jenž se minulý týden odebral na věčnost.

Němci ho buď nenáviděli pro jeho údajně omezený rozhled, veřejné projevy plné patosu či jenom kvůli tomu, jak dokázal tvrdě bojovat o moc. Jiní ho naopak obdivovali, dokázali se s ním ztotožnit, opakovaně ho volili a byli ochotni prominout mu i jeho chyby. Přesto ale existoval jeden aspekt, který oba nesmiřitelné tábory spojoval, a tím byla kancléřova spolehlivost a čitelnost. 

Plně se to projevilo u klíčového politického projektu, jenž bývá s Kohlem asociován, a to sice sjednocení Německa. Toho mohlo být v rekordně krátkém čase jedenácti měsíců sotva dosaženo, pokud by se tehdejšímu šéfovi západoněmecké vlády nepodařilo rozptýlit obavy vítězných mocností 2. světové války a získat jejich důvěru, že vize většího Německa nemusí být nebezpečná. 

Bývalý německý spolkový kancléř z let 1982 až 1998 Helmut Kohl - Foto:  Bundesarchiv, B 145 Bild-F074398-0021 / Engelbert Reineke,  CC-BY-SA

Tehdejší americký prezident George Bush starší později na klíčové okamžiky, kdy se rozhodovalo o sjednocení země, vzpomínal s tím, že neměl nejmenší pochybnosti o tom, že Kohl závazky Německa vůči svým spojencům dodrží a podobně to bude i v případě slibu, že znovusjednocené Německo zůstane evropské.  

Vzájemná důvěra a spolehlivost států EU 

A stejně tak i atlantické, což znamená, že zachová těsné partnerství se Spojenými státy. Právě to prochází v posledních týdnech velkou zatěžkávací zkouškou, což nesouvisí pouze s blížícími se volbami v Německu, ale především také s těžko uchopitelnou změtí často protichůdných výroků a signálů, jež z Washingtonu do Berlína přicházejí. 

V posledních letech Helmut Kohl kvůli špatnému zdravotnímu stavu veřejně nevystupoval - Foto:  ČTK/AP

Z takzvané „Velké pětky“, čili skupiny politiků, kteří od 70. let určovali charakter staré, ještě nesjednocené, Spolkové republiky, jako byli sociálnědemokratičtí kancléři Willy Brandt a Helmut Schmidt, liberální ministr zahraničních věcí Hans-Dietrich Genscher či bavorský křesťanskosociální premiér Franz Josef Strauss, byl Helmut Kohl posledním, kdo ještě žil. S jeho odchodem tak definitivně odešlo i staré Západní Německo. 

Robert Schuster: Z takzvané „Velké pětky“, čili skupiny politiků, kteří od 70. let určovali charakter staré, ještě nesjednocené, Spolkové republiky, byl Kohl posledním, kdo ještě žil - Foto: Khalil Baalbaki

Robert Schuster: Z takzvané „Velké pětky“, čili skupiny politiků, kteří od 70. let určovali charakter staré, ještě nesjednocené, Spolkové republiky, byl Kohl posledním, kdo ještě žilFoto: Khalil Baalbaki

V posledních letech Kohl kvůli špatnému zdravotnímu stavu veřejně nevystupoval, takže se příliš neví, co si myslel o nejpalčivějších výzvách nedávné minulosti a současnosti, jako krizi eurozóny nebo přílivu uprchlíků.  

Přesto se ale lze domnívat, že by nabádal současné unijní lídry, aby neriskovali rozpad po desetiletí budovaného Společenství, jež se postupně dokázalo přeměnit z čistě ekonomické záležitosti na politický projekt s nemalými ambicemi. 

V éře rychlých tvítů a politických stanovisek měnících se podle aktuálních nálad ve společnosti se to může jevit až kohlovsky staromódní, nicméně i aktuální problémy uvnitř evropské osmadvacítky ukazují, že bez vzájemné důvěry a hlavně spolehlivosti členských států a jejich politických vůdců, se je vyřešit nepodaří. 

Autor:  Robert Schuster
Pořad: Názory a argumenty  |  Stanice: ČRo Plus
Čas vysílání: pondělí-pátek 18:33; repríza 23:05; sobota-neděle 18:10; repríza 06:33  |  Délka pořadu: pondělí-pátek 26 minut; sobota-neděle 50 minut  
 

Nové články v rubrice

 

Diskuse

Český rozhlas si váží názoru posluchačů a má zájem o korektně vedenou diskusi. Vyhrazuje si proto právo skrýt příspěvky, které odporují dobrým mravům, jsou xenofobní, porušují platné zákony, poškozují dobré jméno Českého rozhlasu, nebo mají reklamní charakter.

Návod na použití diskusního systému DISQUS naleznete zde.

 
tyto komentáře používají systém Disqus

Sledujte nás

Radiofórum

Mobilní verze | Podmínky užití | English
© 1997-2018 Český rozhlas

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace